Czy warto czytać dziecku? - zobacz jakie to ma zalety

Warto czytać dzieciom książki, bo czytanie ma wiele zalet: pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i umiejętność koncentrowania uwagi. To nie wszystkie zalety czytania. Mówi o nich dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.

dziecko, mama, nauka czytania, czytać, książka

fot. Panthermedia

Dlaczego warto dzieciom czytać książki?


Nie tylko warto, ale wręcz trzeba! Jest kilka powodów. Może zacznę od tego oczywistego, że czytanie w cudowny sposób buduje więź emocjonalną między dzieckiem a mamą czy tatą. Rodzice często nie potrafią w konstruktywny sposób spędzić z maluchem czas. Wydaje im się, że jak nakupują mu zabawek to okazują w ten sposób miłość. Z książką jest inaczej. Rodzic najpierw czyta, dziecko zadaje pytanie, później wywiązuje się rozmowa. O, to ma sens. Po drugie,w czasie czytania można w naturalny sposób przekazać swój system wartości. Omawia się wtedy zachowanie fikcyjnego bohatera,więc dla dziecka to bezpieczniejsza sytuacja, niż gdyby wytykać mu, że zrobiło coś złego.


Czytając książkę, dziecko uczy się nie tylko nowych słów, ale też poprawnej polszczyzny


Niestety, nie wszyscy rodzice mówią ładną polszczyzną, więc książka jest jej źródłem. To nie wszystko. Czytanie jest świetnym treningiem procesu uwagi. Smyk koncentruje się, by śledzić fabułę, czego nie musi robić, gdy np. ogląda telewizję. Okazuje się, że maluchy, którym czyta się regularnie, potrafią koncentrować swoją uwagę, gdy mają pięć lat, a zwykle dzieci tę umiejętność zdobywają rok później. Czytanie to też dobre ćwiczenie postrzegania, zwracania uwagi na szczegóły. Ćwiczy też pamięć.

Pobudza wyobraźnię

Czytanie ją pobudza. Skłania do tego, by tworzyć w umyśle ilustracje do treści werbalnej. A do 11. roku życia to wyobrażenia są używane w procesie myślenia, a nie abstrakcja.

Niektóre bajki są terapeutyczne


To kolejna funkcja czytania. Jeśli umiejętnie dobierzemy książkę, to dla malca mającego problem taka lektura jest wsparciem (bo podobne kłopoty mają też inni, nie tylko on). Daje mu też nadzieję, że sobie poradzi, oswaja z nową sytuacją (np. gdy bohater idzie do przedszkola, wyjeżdża do babci itp.). Książki mogą też wyręczać rodziców, gdy nie potrafią o pewnych sprawach rozmawiać, np. o seksie.

Od jakiego wieku zacząć dziecku czytać?


Już niemowlakowi można czytać.
Oceń artykuł  1 głos
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?