Zobacz, różne techniki zdobienia pisanek z maluchem - zdjęcia krok po kroku

Nie masz pomysłu jak ozdobić pisanki? Przygotowaliśmy dla was małą ściągawkę. Każdy znajdzie coś dla siebie!

jajka, wielkanoc, pisanki

fot. fotolia

Zrób pisanki razem z dzieckiem

Zobacz jak zrobić z dzieckiem Wielkanocne pisanki. Znajdziesz tu przegląd tradycyjnych i bardziej nowoczesnych metod zdobienia pisanek.

  • Pisanki w malowane kwiatki

Przygotuj mały pędzelek i farby, np. ekologiczne plakatówki. Jeśli nie masz pewnej ręki, by od razu nanieść wzór farbą, wcześniej naszkicuj go na skorupce miękkim ołówkiem (nie powinien być zbyt ostro zatemperowany, by jej nie uszkodził). Pokryj wzór farbą. I kolorowa pisanka gotowa.
 

  • Pisanki jednobarwne

Najprostsze do wykonania. Potrzebne są tylko specjalne barwniki spożywcze do farbowania jaj (ok. 2 zł za szt.). Rozpuszczamy je w wodzie, a następnie zanurzamy w nich ugotowane wcześniej jaja. Dawniej do robienia pisanek używano wyłącznie barwników naturalnych, jak np. kory olchy (barwi na zielono), soku z buraków (na czerwono).
 

  • Pisanki w wydrapane wzorki

To bardzo prosta, a efektowna technika. Najpierw trzeba zabarwić jaja na wybrany kolor. Najlepiej zrobić to w łuskach cebuli. Dwie garście łupin włóż do garnka, zalej zimną wodą. Powoli gotuj w nich jaja, aż nabiorą pięknego brązowego koloru. Gdy ostygną, wydrap na skorupce wzorki. Posłuż się końcem noża lub metalowym szpikulcem. Ze względu na użycie ostrych narzędzi tą metodą ozdabiaj pisanki ze starszymi dziećmi.
 

  • Pisanki zdobione techniką decoupage

Potrzebować będziesz kolorowej serwetki najlepiej w małe wzorki, kleju oraz lakieru. Wytnij z papierowej serwetki wzorek. Oddziel pozostałe warstwy bibuły, pozostaw tylko tę ze wzorem. Jajko posmaruj klejem do dekupażu albo wikolem, nałóż wycięte motywy na całą skorupkę. Pozostaw do wyschnięcia. Utrwal wzór lakierem w sprayu, mocny lakier do włosów też powinien dać radę.
 

  • Pisanki oklejane sznurkiem

Przygotuj zwykły klej do papieru i kawałki różnokolorowego sznurka.  Możesz zastąpić go grubymi bawełnianymi nićmi lub też kolorową włóczką. Nanieś równomiernie klej na skorupkę, powoli owijaj ją sznurkiem, rozpoczynając od szczytu jajka.


Pisanki oklejane sznurkiem: krok po kroku

[kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły] 

  • Pisanki wyklejane skorupkami

Potrzebować będziesz kleju oraz kolorowych skorupek. W tym celu ugotuj jajka w kolorowych barwnikach spożywczych lub użyj barwników naturalnych. Część jajek obierz i pokrusz skorupki na nieregularne, ale drobne kawałeczki. Pokruszone skorupki przyklejaj do jajek w fantazyjne wzory.

Pisanki oklejane skorupkami: krok po kroku
[kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły] 

  • Pisanki w roślinne wzorki
Potrzebne będą: gałązki wiotkich, drobnych roślin, np. pietruszki, kopru, selera, bazylii, kawałek pończochy lub rajstopy oraz łupiny cebuli lub inny spożywczy lub naturalny barwnik. Nałóż na skorupki wilgotne listki. Następnie naciągnij ostrożnie na jajo kawałek pończochy i zwiąż jej końce tak by listki się nie ruszały.  Ugotuj jaja w łupinach cebuli lub barwniku. Po zdjęciu rajstop oraz listków pisanki będą gotowe.


Pisanki oklejane skorupkami: krok po kroku
[kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]
  
Oceń artykuł  2 głosy
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?