Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na plac zabaw?
Poznaj najważniejsze 4 powody, dlaczego warto chodzić z dzieckiem na plac zabaw.
fot. Panthermedia
Zabawa nie tylko wpływa na lepsze samopoczucie dziecka, ale i na jego kondycję fizyczną
Śmiech wyzwala endorfiny, zabawa na
placu zabaw zapewnia dużo swobody, pozwala się dotlenić i wybiegać. Maluch może się w końcu pobawić beztrosko, głośno śmiać i krzyczeć (tym samym zwiększa się pojemność płuc, dotlenienia organizmu). Ruchu na świeżym powietrzu nigdy za wiele – na pewno pomoże on na wiele dziecięcych smutków. To nie wszystko. Wszystko, co maluch robi na placu zabaw: bieganie, podskoki, wspinanie się, sprawia, że staje się silniejsze, sprawniejsze, bardziej wytrzymałe. Plac zabaw to idealne miejsce do ćwiczenia koordynacji. Dzięki temu
dziecko zaczyna wierzyć we własne siły i możliwości.
Huśtanie poprawia koncentrację i rozwija zmysł równowagi
Huśtanie może uspokoić rozbrykanego malucha, a poza tym wpłynie korzystnie na układ nerwowy. Podobnie jest z karuzelą – zdaniem szwedzkich naukowców, którzy zajmują się badaniem układu przedsionkowego w mózgu, wielu maluchom, szczególnie tym z problemami w nauce, pomaga powolne wirowanie. Podczas tego ruchu wytwarzają się nowe połączenia w mózgu, to wspomaga rozwój.
Zabawa na placu zabaw jest świetną okazją do twórczego myślenia
Przypomnijmy sobie, czym dla nas był
plac zabaw. Sklepem, pocztą, domem, jaskinią, kryjówką rozbójników... Od tego czasu niewiele się zmieniło.Dla współczesnych dzieci plac zabaw nadal jest miejscem, gdzie może dziać się wszystko. I gdzie można znaleźć odpowiednie rekwizyty: patyk, który będzie udawał miecz lub makaron, kamyki, które mogą być pieniędzmi czy posiłkiem.
W piaskownicy można poznać najlepszego przyjaciela
To ważne szczególnie dla jedynaków i dzieci z małych rodzin, które mają niewiele kontaktu z rówieśnikami. Dzieci uczą się też dzielić i działać w grupie – muszą wymieniać się zabawkami w piaskownicy, poczekać na swoją kolejkę przy zjeżdżalni. To też okazja, by poznać swoje emocje: radość, złość, strach, uczucie porażki czy zwycięstwa. Na
placu zabaw dziecko uczy się zasad savoir-vivre: że nie wolno popychać, wyrywać, sypiać piaskiem, że trzeba poczekać na swoją kolejkę, np. do huśtawki.