Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na plac zabaw?

Poznaj najważniejsze 4 powody, dlaczego warto chodzić z dzieckiem na plac zabaw.

plac zabaw, dzieci

fot. Panthermedia

Zabawa nie tylko wpływa na lepsze samopoczucie dziecka, ale i na jego kondycję fizyczną

Śmiech wyzwala endorfiny, zabawa na placu zabaw zapewnia dużo swobody, pozwala się dotlenić i wybiegać. Maluch może się w końcu pobawić beztrosko, głośno śmiać i krzyczeć (tym samym zwiększa się pojemność płuc, dotlenienia organizmu). Ruchu na świeżym powietrzu nigdy za wiele – na pewno pomoże on na wiele dziecięcych smutków. To nie wszystko. Wszystko, co maluch robi na placu zabaw: bieganie, podskoki, wspinanie się, sprawia, że staje się silniejsze, sprawniejsze, bardziej wytrzymałe. Plac zabaw to idealne miejsce do ćwiczenia koordynacji. Dzięki temu dziecko zaczyna wierzyć we własne siły i możliwości.

Huśtanie poprawia koncentrację i rozwija zmysł równowagi

Huśtanie może uspokoić rozbrykanego malucha, a poza tym wpłynie korzystnie na układ nerwowy. Podobnie jest z karuzelą – zdaniem szwedzkich naukowców, którzy zajmują się badaniem układu przedsionkowego w mózgu, wielu maluchom, szczególnie tym z problemami w nauce, pomaga powolne wirowanie. Podczas tego ruchu wytwarzają się nowe połączenia w mózgu, to wspomaga rozwój.


Zabawa na placu zabaw jest świetną okazją do twórczego myślenia

Przypomnijmy sobie, czym dla nas był plac zabaw. Sklepem, pocztą, domem, jaskinią, kryjówką rozbójników... Od tego czasu niewiele się zmieniło.Dla współczesnych dzieci plac zabaw nadal jest miejscem, gdzie może dziać się wszystko. I gdzie można znaleźć odpowiednie rekwizyty: patyk, który będzie udawał miecz lub makaron, kamyki, które mogą być pieniędzmi czy posiłkiem.

W piaskownicy można poznać najlepszego przyjaciela

To ważne szczególnie dla jedynaków i dzieci z małych rodzin, które mają niewiele kontaktu z rówieśnikami. Dzieci uczą się też dzielić i działać w grupie – muszą wymieniać się zabawkami w piaskownicy, poczekać na swoją kolejkę przy zjeżdżalni. To też okazja, by poznać swoje emocje: radość, złość, strach, uczucie porażki czy zwycięstwa. Na placu zabaw dziecko uczy się zasad savoir-vivre: że nie wolno popychać, wyrywać, sypiać piaskiem, że trzeba poczekać na swoją kolejkę, np. do huśtawki.

Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Roxy2017.03.20 06:39
Qué bien Cecilia! has venido por las tierras gallegas. Reconozco la mayoría de las fotos: la playa de las Catedrales, Cedeira, las galerias de Coruña frente al puerto deportivo. Yo vivo a unos 10 minutos de ahí, por la playa de Rizoar.Espero que el tiempo te haya dado una buena bienvenida y que lo hayas disfrutado. Estos paisajes toman un color espectacular cuando les da el sol.Besos
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?