Szczepionka uwolni od alergii?

To ogromna szansa dla alergików uczulonych na pokarmy, którzy dziś zmuszeni są unikać uczulających ich potraw. Pierwsze podjęzykowe szczepionki odczulające ten rodzaj alergii są już na etapie badań klinicznych.

mleko, dziecko, szklanka mleka

fot. Panthermedia

Alergia na pokarmy, to coraz większy problem. Ponieważ jedyną metodą zapobiegania jej jest unikanie źródeł alergii. Podczas gdy wyeliminowanie z diety dziecka wszystkich pokarmów, które wywołują niepożądaną reakcję jest bardzo trudne. Także dlatego, że źródeł alergii wciąż przybywa a reakcje alergiczne na pokarmy mogą mieć bardziej gwałtowny przebieg niż te na pyłki.
Do najsilniej uczulających pokarmów należą: białko jaja kurzego, mleko, orzechy laskowe i orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki,, a także produkty zawierające pszenicę.

Jak wykryć alergię pokarmową u dziecka?

W celu potwierdzenia reakcji klinicznej z podejrzanym alergenem pokarmowym przeprowadza się testy skórne, naskórkowe testy płatkowe oraz doustne próby prowokacji. Można również przeprowadzić specjalne testy krwi. Za pomocą tych metod nie można jednak określić ryzyka wystąpienia reakcji krzyżowej pomiędzy różnymi alergenami.

Podjęzykowe szczepionki uwolnią od alergii pokarmowej?

Naukowcy są zdania, że w przypadku alergii pokarmowej najwygodniejszą i najskuteczniejszym sposobem będzie podawanie szczepionki doustnie (podjęzyk).
Podjęzykowe odczulanie alergii pokarmowych jest wciąż jeszcze w fazie prób, budzi jednak coraz większą nadzieję w miarę, jak przybywa danych klinicznych. Trwa też proces doskonalenia samych szczepionek – opowiada prof. Krzysztof Buczyłko, kierownik łódzkiego Centrum Alergologii.

Alergolodzy czekają z nadzieją

Dr Teresa Małaczyńska, ordynator Oddziału Alergologii i Chorób Płuc gdańskiego Szpitala Dziecięcego "Polanki" dodaje, że w niektórych ośrodkach podejmowane są próby odczulania podjęzykowego potwierdzonej alergii na białka mleka krowiego, jaja kurzego, czy orzeszków arachidowych.
– Wyniki są zachęcające, choć metoda nadal traktowana jest jako eksperymentalna i jest nadal jeszcze obarczona ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktycznej– mówi dr Małaczyńska.
Alergolodzy z ogromną nadzieją patrzą na wyniki prób klinicznych odczulania alergii na pokarmy za pomocą szczepionek podjęzykowych. Tym bardziej, że ta bezinwazyjna metoda doskonale sprawdza się już w tej chwili w leczeniu alergii wziewnych. Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa to obecnie najskuteczniejsza metoda walki z alergią. Jej nowoczesną metodą są szczepionki w postaci kropel lub tabletek podawanych podjęzykowo.
– W moich doświadczeniach bezpieczna metoda podjęzykowa sprawdza się bardzo dobrze nie tylko w odczulaniu alergii wziewnych, ale także krzyżowych. Podczas odczulania na pyłek brzozy maleje jednoczesna alergia krzyżowa na jabłko czy inne owoce. Oczywiście tylko pod warunkiem, że w szczepionce znajdował się ów krzyżowy składnik – mówi prof. Buczyłko.

Na czym polega odczulanie kropelką bądź tabletką pod językiem?

Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć. Jest to wygodna metoda, ponieważ lek można podawać w domu, poza gabinetem lekarskim.

Immunoterapia podjęzykowa składa się z dwóch etapów:
  1. Leczenia wstępnego, czyli przyjmowania codziennie coraz większych dawek alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, odpowiedniej dla konkretnego pacjenta. Leczenie wstępne trwa przeważnie kilka dni. Pierwsza dawka kropli lub pierwsza tabletka powinna być przyjęta w gabinecie alergologa.
  2. Leczenia podtrzymującego, czyli regularnego przyjmowania, zwykle codziennie, ustalonej dawki maksymalnej.
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?