Jak pokonać lęk u małego dziecka?

Gdy maluszek boi się i płacze, naprawdę nie udaje. Co wtedy robić?

fot. fotolia.com

1. Przytul i spróbuj zrozumieć. Nie zostawiaj dziecka ze straszydłem sam na sam. Samo "nie ma się czego bać" nie wystarczy.

2. Wyjaśniaj. Rura odpływowa w wannie stanie się o wiele mniej przerażająca, gdy dziecko zobaczy na własne oczy, że nie mieści się w niej mydło lub nawet mała zabawka.

3. Oswajaj to, co straszne. Jeśli twoje dziecko boi się wszystkich psów, możesz mu pokazać szczeniaczka albo książeczki o pieskach. Nie rób jednak tego na siłę, bo w ten sposób można spowodować trwały uraz.

4. Nie zawstydzaj. To upokarza i na długo osłabia wiarę w siebie.

5. Pozwól okiełznać "potwora". Lęk wynika m.in. z braku możliwości kontrolowania sytuacji. Jeśli uda ci się namówić malucha na włączenie i wyłączenie odkurzacza albo zajrzenie (wraz z tobą!) do szafy, w której straszy, może poczuć się pewniej. Jednak pamiętaj: nic na siłę.

6. Porządkuj świat dziecka. Codzienne rytuały i stałe pory (np. snu, spaceru, posiłków) sprawiają, że dziecko czuje się bezpieczniej.

7. Nie narażaj. Nie zostawiaj malca samego w wannie (może się podtopić i nabawić lęku przed wodą), nie pozwalaj mu oglądać wiadomości telewizyjnych, w których aż roi się od tragicznych newsów.

8. Nie strasz. Nigdy nie mów "Oddam cię dziadowi", "Jak nie posprzątasz, przyjdzie w nocy potwór i zje zabawki", ani "Nie chcę takiego niegrzecznego dziecka". Malec uwierzy ci na słowo.

9. Nie przesadzaj. Wychowywane pod kloszem i chronione przed wszystkim dziecko jest bardziej lękliwe
i nieprzygotowane do życia.

Źródło: Twój Maluszek 9/2012

Polecamy: Obawy i lęki u dzieci - skąd się biorą i jak je pokonać?
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?