Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?

Kiedy zacząć próbować uczyć dziecko samodzielności i jak zrobić, by odbyło się to bez stresu?

fot. Fotolia

Spróbuj nie przegapić tej ważnej chwili, kiedy to malec zechce jeść samodzielnie. Zwykle nadchodzi ona, gdy niemowlę ma około 8-10 miesięcy. Co prawda na początku posiłki będą trwały dłużej i malec będzie się brudzić, ale zalety wynikające z osiągnięcia tej umiejętności... bezcenne! Dla dziecka – bo staje się coraz bardziej niezależne i pewne siebie, i dla ciebie – bo nie musisz już karmić smyka, więc masz troszkę więcej czasu. Przekonana? Zatem pora na naukę!

Oto kilka ważnych rad:

 

  • Karm tylko łyżeczką
Nie ulegaj pokusie, by półrocznemu malcowi podawać zupkę czy kaszkę w butelce ze smoczkiem. Jedzenie łyżeczką pozwoli mu szybciej opanować ruchy ust, które są niezbędne do samodzielnego jedzenia. Łyżeczkę wkładaj malcowi do buzi poziomo i tak samo ją wyjmuj. Ten sposób karmienia wymusza zamykanie ust w celu zgarnięcia jedzenia, a to rozwija i wzmacnia ich mięśnie, zapobiega też ślinieniu się. Umiejętność sprawnego otwierania i zamykania buzi przyczynia się również do prawidłowego rozwoju mowy.
  • Picie wlewaj do kubeczka
Kiedy dziecko skończy pół roku, mleko, soczek, wodę dawaj mu wyłącznie w kubeczku. Zacznij od kubka niekapka. Jeśli szkrab go nie zaakceptuje, cierpliwie odczekaj i ponów próbę za tydzień lub dwa (i ponawiaj do skutku!). Pamiętaj, że gdy zrezygnujesz zbyt łatwo, smyk może tak przywyknąć do butelki, że jeszcze w drugim roku życia będzie z niej pić.
 
  • Pozwól na jedzenie rękami 
Na początku maluszek wkłada sobie jedzenie do buzi... rączką. Cóż, taki sposób jest dla smyka zdecydowanie prostszy niż trafianie do buzi łyżeczką. Przymknij zatem na niego oko, a zachęcisz smyka do dalszych prób samodzielnego jedzenia. 
 
  • Daj się pobawić
Nie zabraniaj bawienia się jedzeniem. Wynika ono z naturalnej potrzeby poznawania wszystkiego, co nowe, kolorowe, ciekawe. Przecież taki kalafior czy gotowana marchewka są inne w dotyku niż zabawki malca lub listki, których teraz pełno na dworze. Karm dziecko w kuchni, gdzie łatwo zmyć stół i podłogę, zakładaj mu plastikowy śliniak. Nie warto toczyć bojów o takie zabawy (one i tak wkrótce się skończą), bo w ten sposób możesz zniechęcić malca do samodzielnego jedzenia.
 
  • Jedzcie przy wspólnym stole
Dziecko, uczestnicząc w rodzinnych posiłkach, ma szansę obserwować, jak przy stole zachowują się inni domownicy. A ponieważ bardzo lubi naśladować dorosłych, szybko uczy się jeść samodzielnie. Pamiętaj jednak, żeby nie zmuszać malca do grzecznego czekania przy stole do końca posiłku. Roczny brzdąc nie grzeszy cierpliwością i zwyczajnie nie potrafi przez dłuższy czas usiedzieć na miejscu. 
 
  • Dokarmiaj drugą łyżeczką
Na początku maluch może jeść na dwie łyżki, a nawet na dwa talerzyki! Nakładaj jedzenie do dwóch miseczek: z jednej smyk będzie jadł sam, z drugiej ty będziesz go karmić. Dzięki temu dziecko będzie nabierać wprawy w samodzielnym jedzeniu, a jednocześnie posiłek nie będzie się ciągnął godzinami i nie zdąży wystygnąć.

Powodzenia!


Czytaj także:
7 kroków do samodzielnego jedzenia


źródło: magazyn "Twój maluszek"

 

Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?