Jak dobrze opiekować się chorym dzieckiem?

Oto garść cennych porad dotyczących opieki nad dzieckiem w czasie choroby. Każda mama powinna to wiedzieć!

fot. Fotolia

Terapeutyczna dawka snu 

Chory maluch potrzebuje znacznie więcej snu – dzięki niemu szybciej regeneruje siły. Nie martw się, że dziecko nie będzie chciało wieczorem zasnąć, bo drzemało niemal cały dzień. Zazwyczaj nie ma z tym problemu (gdy smyk w nocy się budzi, to najczęściej z powodu bólu lub gorączki). Jeśli dziecko nie ma ochoty na popołudniową drzemkę, zaproponuj mu spokojne zajęcia. Poczytaj mu książeczkę, ułóżcie razem puzzle. Niech maluch wie, że czule się o niego troszczysz i go kochasz. Miłość też pomaga wrócić do zdrowia :-)

Czytaj ulotki i słuchaj lekarza

Choć nie zawsze instrukcje pediatry są identyczne z tymi na ulotce, koniecznie ją przeczytaj. Jeśli wielkość przepisanej przez lekarza dawki diametralnie odbiega od tej podanej na opakowaniu leku, skontaktuj się z pediatrą (może źle zapamiętałaś ilość albo aptekarz wydał ci lek o innym stężeniu). 

 Skrupulatnie podawaj leki

Podawaj je o podobnych porach, a antybiotyki zawsze o tych samych godzinach. To bardzo ważne, gdyż poziom substancji zawartych w antybiotyku po danym czasie spada i następuje przerwa w leczeniu. Zwróć również uwagę, czy malec ma stosować lek przed posiłkiem, po nim czy w jegotrakcie, czy można go łączyć z innymi lekarstwami, z jakimi substancjami jest gorzej przyswajalny (są specyfiki, których nie wolno np. popijać mlekiem lub sokami).

 Namów malca na syropek

Dziecko zawsze odwraca głowę od łyżeczki z syropem? Nie chce grzecznie otworzyć buzi, gdy zbliżasz się z lekarstwem? Nie rezygnuj zbyt łatwo, bo od tego zależy zdrowie twojej pociechy! Masz kilka wyjść. Jeśli to możliwe, dobieraj takie formy leków i smaki syropów, które malec najlepiej toleruje (gdy np. często wypluwa syrop, poproś waszego lekarza o wypisanie czopków). Jeśli nie ma innego wyjścia, odwróć uwagę dziecka i włóż łyżeczkę głębiej do buzi, bo odbiór nieprzyjemnych wrażeń smakowych skoncentrowany jest na czubku i środku języka (uważaj jednak na odruch wymiotny).

Gotuj lekkie dania

Nie namawiaj dziecka do jedzenia – podczas choroby maluszki często tracą apetyt, bo osłabiony organizm chce uniknąć dodatkowej pracy związanej 
z trawieniem. Nie martw się, gdy tylko smyk poczuje się lepiej, z ochotą zabierze się do jedzenia. Przygotowuj dla niego lekkostrawne, zdrowe posiłki (np. jogurt z owocami, gotowaną pierś kurczaka, warzywa). 

Nie przegrzewaj chorego

W pokoju powinna panować temperatura ok. 20°C, bo w wyższej wirusy czują się jak ryby w wodzie i jeszcze skuteczniej atakują osłabiony organizm. Często też wietrz, bo przecież chodzi o to, by maluch oddychał świeżym, czystym powietrzem, a nie tym pełnym wirusów. Nie bój się, że możesz jeszcze bardziej przeziębić dziecko – wystarczy, że na czas wietrzenia przeniesiesz je do innego pokoju. Nie zapomnij także o nawilżaniu powietrza – grzejące kaloryfery wysuszają je i w ten sposób utrudniają malcowi oddychanie. Wokół łóżeczka rozwieś zatem mokre ręczniki albo włącz nawilżacz.

Dawaj dużo i często pić

O ile do jedzenia nie powinnaś malca namawiać, o tyle o piciu musisz dziecku ciągle przypominać. Woda, soczki, herbatki nie pozwalają bowiem na odwodnienie organizmu. Dlatego podawaj je szczególnie często (nawet co kilka minut po parę łyżeczek) podczas gorączki, biegunki, przy wymiotach 
i schorzeniach dróg oddechowych (płyny ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny).

Kąp malca co wieczór

Codzienna kąpiel pomaga wrócić do zdrowia: obniża gorączkę, przynosi choremu dziecku ulgę. Maluch unika odparzeń, które łatwo powstają na spoconej skórze. Pamiętaj jednak, że w łazience musi panować temperatura wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Inaczej chory golasek zmarznie. 

Nie połknął całej dawki?

Do większości syropów są dołączone miarki, dzięki którym odmierzenie dawki jest proste. Co jednak robić, gdy maluch wypluje część syropu?
Jeśli wypluł część syropu na kaszel, możesz podać jego dodatkową ilość. Zbyt mała po prostu nie poskutkuje i smyk dalej będzie zmagał się z kaszlem. Gdy maluszek nie wziął całej dawki zaleconego antybiotyku, dzwoń do lekarza. Tu łatwo o przedawkowanie. Tylko pediatra może zdecydować, czy podać dziecku dodatkową ilość leku, czy poczekać do następnej dawki.

Czytaj także:
Nie lekceważ przeziębienia dziecka

źródło: magazyn Twój maluszek

 

Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Colonel2017.03.20 02:49
I seeachrd a bunch of sites and this was the best.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?