Jak powinien wyglądać plan dnia małego dziecka?

Malutkie dzieci bardzo, ale to bardzo potrzebują porządku. Nie w pokoju, ale w rozkładzie dnia. Wtedy... zdecydowanie mniej płaczą!

fot. Fotolia


Noworodek je i zasypia o różnych porach. Cóż, trzeba się do niego dostosować, bo nie jest w stanie najeść się i wyspać na zapas. Jednak od początku warto powoli wprowadzać stałe punkty w harmonogramie maluszka (np. pory spacerów, kąpieli). Sprawdź zatem, jak powinien wyglądać dziecięcy plan dnia, potem dostosuj go do waszych potrzeb, a szybko przekonasz się, że twój maluch będzie pogodniejszy (i ty także!).

1. Pobudka. 
Najważniejsze, by smyk wstawał o podobnej porze. Tylko jak to osiągnąć? Najlepiej dostosować się do dziecka, no i konsekwentnie kłaść je o stałej porze. Jeśli obudzi cię za wcześnie, nakarm je przy małej lampce i spróbuj jeszcze utulić do snu. A kiedy już wstanie, umyj mu buziaka, przewiń, przebierz w dzienne ubranko. Dzięki temu smyk uczy się, że w dzień nie chodzi się w piżamce, że trzeba się umyć.
 

2. Pierwsze śniadanie
Daje energię, zapobiega infekcjom (pomaga w prawidłowej pracy układu odpornościowego) i otyłości (bo powoduje przyspieszenie przemiany materii). Jeśli karmisz piersią, daj bobasowi swoje mleko. Starszakowi zaproponuj pożywny posiłek, np. owsiankę, kaszkę czy grahamkę z serem i pomidorem, a do tego kakao.


3. Zabawa 
Wyspany i najedzony maluch ma dobry humor, więc chętniej pobawi się sam. Młodszemu niemowlęciu daj do ręki grzechotkę lub ułóż je na edukacyjnej macie. Starszaka posadź w kojcu lub na dywanie i daj mu kilka ulubionych zabawek.


4. Drugie śniadanie
Powinno być lekkie – by maluch nie zgłodniał do obiadu, ale wartościowe. Starszakowi możesz dać np. owoc, jogurt, herbatniczka dla niemowląt.


5. Drzemka
Jest niezbędna do regeneracji sił. Aby dzień nie mylił się malcowi z nocą, nie zasłaniaj okien, nie kładź go w pościeli, tylko na kocyku, nie chodź na paluszkach. I nie staraj się, by smyk drzemał jak najdłużej, bo nie będzie mógł zasnąć wieczorem.


6. Spacer
Świeże powietrze to podstawa zdrowia. Dlatego spacer jest obowiązkowy! Pamiętaj, by trzymać się w miarę stałych pór, bo dzięki temu malec nie marudzi przy wychodzeniu. Nie daj się jednak zwariować: jeśli wychodzicie zwykle o jedenastej, a właśnie pada, poczekaj, aż deszcz przejdzie.


7. Obiad
Dbaj o to, by posiłkom, podobnie jak wstawaniu lub zasypianiu, towarzyszył stały miły rytuał: myjecie ręce, smyk siada na wysokim krzesełku, ty zawiązujesz mu śliniaczek...


8. Zabawa
Teraz czas na zabawę – ale nie szaleńcze harce, bo brzuszek smyka jest pełen i musi mieć czas na spokojne trawienie. Możesz z malcem poukładać klocki, obejrzeć książeczkę.


9. Drzemka
Powinna trwać góra godzinę. Dłuższa sprawi, że trudno będzie wieczorem położyć malca spać. 


10. Podwieczorek
Pamiętaj, że także powinien odbywać się przy stole. Nie biegaj zatem za dzieckiem, nie karm przed telewizorem, nie zabawiaj – to najlepsze sposoby, by wychować niejadka.


11. Drugi spacer
Możecie wybrać się do parku albo choćby pospacerować po osiedlu. Unikaj jednak przechadzek przy ruchliwych ulicach – tu można jedynie pooddychać spalinami. 


12. Zabawa z tatą
No, nareszcie maluszek może pobawić się z tatusiem. Dzięki takim chwilom między dzieckiem a ojcem powstają bardzo silne emocjonalne więzi, a ty... zyskujesz choć odrobinę czasu tylko dla siebie.


13. Kolacja
Z kilku względów lepiej podać ją przed kąpielą niż po niej. Głodny maluch może nie mieć humoru, więc zamiast radośnie pluskać się w wodzie, będzie przeraźliwie płakać. Poza tym przy jedzeniu dzieci się brudzą, więc niewykluczone, że po zjedzeniu kaszki, maluch znów musiałby trafić do wanny. 


14. Kąpiel
Nie przygotowuj jej bezpośrednio po kolacji (poczekaj pół godziny), bo pełen brzuszek może malucha zacząć w wodzie boleć. Najlepiej wyznacz kąpiel na taką porę, by czyściutki 
i pachnący malec powędrował po niej prosto do swojego łóżeczka. Ciepła woda bowiem wycisza i rozluźnia, więc dobrze przygotowuje do snu. 


15. Kołysanki
Czas na wyciszenie. Możesz poprzytulać się z dzieckiem, zaśpiewać mu kołysankę, poczytać bajkę na dobranoc.


16. Już czas na sen
O 19 albo o 20.30 – najważniejsze, by malec kładł się spać o stałej, niezbyt późnej porze i by towarzyszył temu znajomy rytuał (karmienie, kąpiel, czytanie). Zadbaj też o to, aby w domu było w miarę cicho (wyłącz telewizor), przygaś światła, a bobas łatwiej zaśnie.

Czytaj także:
Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu

źródło: magazyn Twój maluszek

Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?