Od kataru się zaczyna...

...a skończyć się może na szpitalu. U małych dzieci, a szczególnie u niemowląt, nawet zwykły katar może szybko zmienić się w coś poważniejszego!

Katar alergiczny u dziecka

fot. Fotolia

W co może się przerodzić zwykły katar?
  1. Zapalenie ucha. Im młodsze dziecko, tym jego trąbka słuchowa, która łączy nos z uchem, jest krótsza i szersza. Wirusy, które wywołały katar, mogą poprzez nią łatwo przedostać się do uszka. Kiedy zakatarzony maluch zaczyna przyciskać ucho do materacyka albo płacze podczas ssania, możesz podejrzewać, że do kataru dołączyło ostre zapalenie ucha środkowego. Najczęściej infekcję leczy się bez antybiotyku, zawsze jednak chore uszko powinien obejrzeć pediatra.
  2. Zapalenie oskrzeli. Na tę chorobę może wskazywać np. pojawienie się gorączki, nagłe osłabienie u dziecka, furkoty w oskrzelach albo kaszel z dusznościami. Zwykle zapalenie oskrzeli wywołują wirusy i nie ma potrzeby podawania antybiotyku, maluch musi jednak pozostawać pod kontrolą pediatry na wypadek, gdyby infekcja z wirusowej zmieniła się w końcu w bakteryjną.
  3. Zapalenie zatok. Jego objawami jest zatkany nos, ropna wydzielina, gorączka, obrzęk wokół oczu albo (u starszych dzieci) ból w skroniach przy pochylaniu głowy. Kiedy lekarz potwierdzi chorobę, najważniejsze będzie udrożnianie noska, aby wydzielina z zatok mogła spłynąć. Konieczne będzie częste płukanie nosa wodą morską i podawanie preparatów rozrzedzających wydzielinę (Sinupret, Mucofluid). Czasem trzeba będzie też podać antybiotyk.
Polecamy: Źródło: magazyn "Twoje Dziecko"
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?