Dziecko i telewizja - fakty kontra mity

Ile czasu dziecko może oglądać telewizję, czy warto włączać telewizyjne bajki niemowlętom i czy oglądanie telewizji prowadzi do nadwagi?

dzieci, telewizja, dziecko i telewizja

fot. Panthermedia

Wyłączony telewizor małe dziecko traktuje jak zwykły mebel albo obraz. A kiedy go włączysz, już nic więcej mogłoby nie istnieć. Dla umęczonej mamy takie chwile są jak zbawienie – wreszcie można usiąść, poczytać, spokojnie napić się herbaty. Czy zastanawiałaś się jednak, jaką cenę będziesz za nie płacić – a właściwie nie ty, tylko dziecko, które ogląda telewizję za wcześnie, za długo albo bez kontroli. Zanim sięgniesz po pilota, sprawdź, co wiesz na ten temat i ile prawdy kryje się w różnych obiegowych opiniach.

Nawet niemowlę może krótko oglądać telewizję, zwłaszcza kanały z bajkami dla malutkich dzieci, a na pewno warto włączyć mu DVD.

NIEPRAWDA. Choć telewizyjni producenci zapewniają, że z ich programów korzyść wyniesie nawet bardzo małe dziecko, psychologowie są odmiennego zdania. Według nich do drugiego roku życia dziecko nie powinno w ogóle oglądać telewizji. Co więcej, rodzice w jego towarzystwie też nie powinni tego robić. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Massachusetts wynika, że włączony telewizor źle wpływa na relacje między członkami rodziny, nawet... jeśli nikt go nie ogląda. Jak to się objawia? Rodzice mniej uwagi poświęcają dzieciom, a dzieci nie są w stanie dobrze skupić się na zabawie. Migające obrazy na ekranie rozpraszają je, nawet jeśli pozornie maluch nie zwraca na nie uwagi.

Oglądając telewizję, a zwłaszcza programy edukacyjne, dzieci szybciej uczą się mówić, bo poznają nowe słowa.

NIEPRAWDA. Dzieci uczą się mówić od opiekujących się nimi dorosłych. Już noworodki najbardziej są zainteresowane, gdy zwraca się do nich mama, a kiedy słyszą nagrany głos, ich uwaga słabnie. Rodzice i inni opiekunowie dziecka dostosowują ton głosu do jego potrzeb, do mowy dochodzą też gesty i mimika, które ułatwiają rozumienie i zachęcają do mówienia. Telewizja tego nie daje. I w tym wypadku możemy liczyć na potwierdzenie ze strony naukowców. Ponad 300 przebadanych dzieci w USA w wieku od dwóch miesięcy do dwóch lat nosiło przez pewien czas urządzenia nagrywające wszystko, co słyszały i mówiły. Okazało się, że każda godzina, którą spędziły przy TV, wpływała na zmniejszenie ilości wypowiedzianych do dziecka słów o siedem procent. Maluchy w efekcie mniej gaworzyły i wolniej uczyły się mówić.

Rodzice nie włączają dzieciom telewizora po to, by mogły się lepiej rozwijać, lecz traktują go jak nianię, dzięki której zyskują chwilę spokoju.

PRAWDA. Nie ma się co oszukiwać. Gdy maluch usiądzie przed telewizorem, w domu robi się spokojniej. Sytuacja sprzyja przejrzeniu gazety czy rozmowie przez telefon z przyjaciółką. I choć dziecko w wieku przedszkolnym nie powinno spędzać przed TV dłużej niż 20–30 minut, z badań UPC (operatora sieci kablowych) wynika, że połowa dzieci w Polsce ogląda telewizję półtorej godziny dziennie, ale są też maluchy, dla których normą staje się 7 godzin. Opieka nad dzieckiem jest wyczerpująca, ale czy rzeczywiście tyle czasu trzeba od niej odpoczywać?

Małgorzata Mazurek-Wódz/"Twoje dziecko"
Oceń artykuł  13 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Magdelina2016.11.20 06:39
It's great to read something that's both enjoyable and provides primsatagdc solutions.
Arjun2013.01.19 00:11
"Wizyte L.Kaczynskiego organizowala Kancelaria Prezydenta" oj tu znowu muszę sznmowaenu Panu przyznać rację. Nie dość, że sobie kaczor prywatną wizytę za nasze ciężko zarobione pieniądze zafundował, to jeszcze pilota udawał i zniszczył samolot. Ile to wszystko kosztowało. Do tego bezczelnie zaczął kampanię wyborczą braciszka ksero. Ile czasu antenowego za friko."Polske reprezentowal na nich Premier D.Tusk, a gospodarzem uroczystosci byl Premier Rosji W.Putin." z tym też się w pełni zgadzam. To była wspaniała uroczystość, nawet pan Putin pozwolił Premierowi coś powiedzieć i rękę wyściskał, po trzech dniach to nawet przytulił.A jak Premier z żoną po Andach śmigał to było naprawdę urocze, i order mu dali.Szkoda, że nic szanowny Pan o tym nie napisze bo to było takie urocze.Jeszcze raz dziękuję.Pan tak pięknie wszystko wyjaśnia.By żyło się lepiej!
wanda2012.12.16 21:42
nie rozumie dlaczego takie wpisy ,,to strona dla rodzicow ,opiekunow malych dzieci.
maja2012.12.02 11:18
Przepraszam, ale gdzie ja jestem, czy na pewno - Niania pl
Blublas2012.11.30 06:21
A ja juz sie nauczylam, ze to, co pisze sie we wszelkiego rodzaju poradnikach i stronach internetowych trzeba dzielic orzez dwa albo nawet przez trzy... Ludzie, nie dajcie sie zwariowac! Moje dziecko oglada bajki na Ipadzie, gdzie samo sobie je wybuera i jakos nie zauwazylam, zeby bylo nadpobudliwe, zle spalo, malo mowilo. Wrecz przeciwnie, mowi najwiecej w swojej grupie przedszkolnej, jest niesamowicie rozwinieta i uzdolniona. Nie sadze abym robila mu krzywde, bo przez godzine, dwie dziennie pozwalam jej ogladam bajki. Przeciez ja wtedy nie czytam gazetek ani nie maluje sobie paznokci, tylko gotuje, piore, sprzatam itp. O czasie dla siebie juz dawni zapomnialam, odkad urodzila sie moja coreczka. Czasami mam wrazenie, ze te artykuly pisza jacys zieloni, bezdzietni teoretycy. I tylko mnie krew zalewa, kiedy to czytam! Mamy, nie dajcie sobie wmowic ze jestescie zlymi matkami! Moje dziecko oglada kreskowki i nie uwazam ze jestem zla matka. Autiorzy tekstu nie maja pojecia ile poswiecen wymaga wesole i przyjazne macierzynstwo. I to kazdego dnia.
wiktorek2012.11.27 10:36
Fakt-dziecko nie powinno oglądać tv,natomiast czy mówi bo ogląda to nie ma wpływu.Moi synowie [ 40 i 38 lat ] nie mieli dostępu do tel.jak mój wnuczek [ 11 lat ]a z wymową nie było problemu.Wszyscy trzej synowie i wnuczek chodzili do przedszkola,no i rozmowy w domu. Pozdrawiam
Ava2012.11.24 21:15
Opiekuję się dzieckiem ,które nigdy TV nie ogląda ,zaczęło bardzo szybko mówić już przed roczkiem a obecnie jako dwuletnie mówi wszystko bardzo wyrażnie ,niektóre nawet cztero czy pięciolatki tak nie mówią ..ma świetną pamięć i wystarczy ,że raz usłyszy najbardziej trudne do wypowiedzenia słowo a już je zapamiętuje..nie wiem czy akurat nie ogladanie tv ma na to wpływ ale fakt jest faktem..pierwszy raz spotykam się z takim małym :wcześnie - gadulskim: :)
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?