Na co najczęściej chorują dzieci?

Poznaj objawy i sposób leczenia najczęstszych - i czasem naprawdę groźnych - chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

lekarz, dziecko
Szczepionki doskonale chronią przed chorobami zakaźnymi, ale nawet one nie dają 100-procentowej pewności, że dziecko uniknie infekcji. Poza tym są jeszcze bakterie i wirusy, przeciwko którym szczepionek nie wynaleziono. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jaki jest przebieg chorób zakaźnych najczęściej atakujących dzieci. Szybko rozpoznając infekcję i wdrażając odpowiednie leczenie, ułatwimy malcowi powrót do zdrowia, ograniczymy ryzyko powikłań i zarażenia starszych członków rodziny. To ostatnie może się okazać o tyle ważne, że nastolatki i dorośli często gorzej znoszą chorobę niż kilkuletnie maluchy.

ODRA
Co to za choroba? Infekcję powoduje wirus MEV. Roznosi się on drogą kropelkową (przez ślinę chorego), a przenika do organizmu przez nos i gardło.
Objawy: Na początku występują: gorączka do 39 st. C, katar, suchy kaszel, plamki po wewnętrznej stronie policzków, podrażnienie oczu i światłowstręt. Potem na ciele (najpierw za uszami) pojawia się jasnoczerwona wysypka.
Leczenie: Dziecko powinno zostać w domu. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, np. podawaniu leków przeciwgorączkowych (z ibuprofenem lub paracetamolem), dużej ilości płynów do picia i lekkostrawnej diecie.
Zapobieganie: Szczepienie obowiązkowe w 13.–14. mies. i 10. roku życia i dla niezaszczepionych dorosłych.
Czy dorośli też chorują? Tak, u nich też częściej niż u dzieci występują powikłania.

RÓŻYCZKA
Co to za choroba? To na ogół niegroźna choroba wirusowa. Wywołuje ją Rubivirus, który roznosi się drogą kropelkową.
Objawy: Choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg, często bez objawów. Ewentualne symptomy przypominają przeziębienie (katar, kaszel, gorączka). Najbardziej charakterystyczna jest różowa, nieswędząca wysypka.
Leczenie: W razie potrzeby podaje się jedynie leki łagodzące objawy (np. z paracetamolen lub ibuprofenem – na obniżenie temperatury). Uwaga! Powinno się podać leki niezaszczepionej ciężarnej kobiecie, która miała kontakt z chorym.
Zapobieganie: Szczepienie obowiązkowe, 2 dawki, razem z odrą i świnką).
Czy dorośli też chorują? Tak, różyczka najgroźniejsza jest dla ciężarnych, bo może uszkodzić płód.

ŚWINKA
Co to za choroba? Subtelniejsze określenie tej choroby to nagminne zapalenie przyusznic. Wywołuje ją wirus MuV. Do zakażenia dochodzi najczęściej zimą i wczesną wiosną.
Objawy: Przy łagodnym przebiegu mogą nie wystąpić żadne objawy. W pozostałych przypadkach dziecko jest osłabione, źle się czuje, boli je głowa, ma gorączkę i obrzęk – czasem bardzo silny – ślinianek przyusznych.
Leczenie: Terapia polega wyłącznie na łagodzeniu objawów – jeśli zachodzi potrzeba, podaje się środki przeciwbólowe. Uwaga! Czasem występują powikłania (np. u chłopców zapalenie jąder), wtedy konieczne są dodatkowe leki.
Zapobieganie: Szczepienie obowiązkowe, 2 dawki, razem z odrą i różyczką).
Czy dorośli też chorują? Tak i to poważnie. Mogą też wystąpić ciężkie powikłania (np. bezpłodność).

Diana Ożarowska-Sady/"Przyjaciółka"
Oceń artykuł  3 głosy
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?