5 rzeczy niszczących poczucie wartości dziecka

Sprawdź czego unikać, aby wychować dowartościowane, pewne siebie dziecko. Przeczytaj listę zakazów dla rodzica.

smutek, dziecko, dziweczynka

fot. fotolia

To niszczy samoocenę dziecka:

1. Niesłuchanie dziecka
Przerywanie i zmienianie tematu, odpowiadanie za dziecko wpływa bardzo źle na jego pewność siebie. Kiedy dzieci czują się wysłuchane i zrozumiane, ich samoocena podskakuje w górę.

Czytaj też: Jak sprawić, by dziecko cię słuchało - 4 sposoby >>

2. Brak akceptacji uczuć dziecka
Rodzic powinien akceptować wszystkie (bez wyjątku) uczucia swojego malucha. Jeśli będziesz powtarzać: "Chłopcy nie powinni się mazgaić i żalić" albo "To nieładnie się gniewać", dziecko może zacząć się wstydzić własnych emocji i zamykać w sobie.

Zdania zakazane podczas wychowania dziecka - dołącz do dyskusji na forum babyonline

3. Brak konsekwencji
Dziecko powinno wiedzieć, czego i kiedy może się spodziewać. Niestabilność rodziców, ich brak konsekwencji i przewidywalności przytłacza malucha.

4. Stawianie zbyt wielu zakazów
Pomyśl, czy twoja nadopiekuńczość nie wynika z braku wiary w możliwości dziecka? Zabranianie dziecku podejmowania własnych decyzji działa niszcząco na jego pewność siebie.  Nawet niemowlę ma potrzebę decydowania o sobie, a co dopiero przedszkolak! Wystarczy, że pozwolisz mu wybrać między niebieskimi, a czerwonymi spodenkami a jego ego już zostanie podbudowane.

5. Brak szacunku dla dziecka
Zachowuj się wobec dziecka tak, jak chciałabyś, aby zachowywał się wobec ciebie twój szef. Jeśli nie taktujesz dziecka z szacunkiem, nie słuchasz, nie starasz się go zrozumieć, nie wybaczasz błędów i nie kierujesz nim w delikatny i rozsądny sposób, jesteś na najlepszej drodze do wychowania skrytego, zamkniętego, obawiającego się każdego nowego wyzwania człowieka.

Czytaj też: 5 sprawdzonych sposobów na dziecięcą złość Marta Kabulska
Oceń artykuł  3 głosy
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?