Artykuł wydrukowany ze strony: www.dziecko.niania.pl

Co robić, gdy za wcześnie dziecku wypadają zeby mleczne?

Jak zadbać o to, aby pierwsze ząbki dziecka służyły mu tak długo, jak będzie to konieczne dla prawidłowego rozwoju zgryzu? Jakie konsekwencje niesie przedwczesna utrata zębów mlecznych u dzieci?

zęby, stomatolog

fot. fotolia

Proces wymiany uzębienia mlecznego na stałe rozpoczyna się między szóstym a siódmym rokiem życia. Ubytek w szczęce dziecka młodszego jest nieprawidłowością. Istnieje kilka przyczyn przedwczesnej utraty mlecznych zębów. Najczęstszą jest nieleczona próchnica, która, jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia,  dotyka 80% polskich sześciolatków i 79% dwunastolatków. Mleczaki mogą zbyt szybko wypaść również na skutek urazu, wypadku, stanów zapalnych dziąseł czy chorób ogólnych, takich jak cukrzyca lub łuszczyca.

Wypadanie mleczaków oznacza kłopoty z uśmiechem dziecka

Następstwa przedwczesnej utraty mleczaków zależą od liczby utraconych zębów, miejsca, w którym się one znajdowały oraz okresu rozwojowego dziecka. Głównym skutkiem tego zjawiska są różnego rodzaju wady zgryzu. Dzieje się tak, ponieważ mleczaki sąsiadujące z powstałą luką rozsuwają się i zajmują miejsce potrzebne do prawidłowego ustawienia się zębów stałych. Prowadzi to między innymi do późniejszego stłoczenia zębów lub nieprawidłowego nachodzenia na siebie dolnej i górnej szczęki. Dzieciom, które przedwcześnie utraciły mleczaki doskwierają często trudności związane z niewłaściwym działaniem stawów skroniowo-żuchwowych. Nieprawidłowości te stanowią nie tylko problem estetyczny, skutkować mogą nawet zaburzeniami wymowy.

Jak zapobiec przedwczesnej wizycie wróżki zębuszki?

Niezwykle istotna w profilaktyce przedwczesnej utraty mleczaków jest ich higiena (często zaniedbywana). Owszem, zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej dziecka „na chwilę”, jednak pełnią one przez ten czas określone funkcje. Należy troszczyć się o nie tak samo, jak o zęby stałe.  Nie każdy rodzic ma na uwadze, że nieleczona próchnica w mleczaku może przenieść się na wyrastającego w jego miejscu następcę. Sprawia to, że u niektórych dzieci zęby stałe, które mają służyć człowiekowi przez całe życie, są popsute od momentu wyrżnięcia. Aby do tego nie dopuścić, konieczna jest właściwa edukacja malucha w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Dzieci powinny rozpocząć naukę mycia zębó już w drugim roku życia. Po każdej próbie samodzielnego szczotkowania rodzic powinien przejąć szczoteczkę i dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Starsze, 5-6 letnie dzieci powinny myć zęby pod kontrolą rodziców. Skuteczność zabiegów higienicznych musi być nadzorowana przynajmniej do 10-11 roku życia.

Gdy dziecko już straci zęby? - Co robić?

W przypadku przedwczesnej utraty zęba mlecznego stosuje się tak zwane „utrzymywacze przestrzeni”. Jest to rodzaj aparatu ortodontycznego, który może być osadzony na stałe lub zdejmowany. Jeśli ubytek dotyczy wielu zębów, zastosować można protezkę częściową, która jednocześnie ułatwia przeżuwanie. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązania są ostatecznością. Każdy rodzic powinien zadbać o to, aby do przedwczesnej utraty mleczaków w ogóle nie doszło.