Dziecko i telewizja - fakty kontra mity

dzieci, telewizja, dziecko i telewizja

fot. Panthermedia


Z telewizji dzieci więcej dowiadują się o świecie.

PRAWDA. Dzięki programom telewizyjnym maluch może zobaczyć właściwie wszystko: Burdż Chalifa – największy budynek świata w Dubaju, zwyczaje mrówek, polowanie na łososie w wykonaniu brunatnych niedźwiedzi na Alasce. Rozwijanie zainteresowań, a także pomoc w nauce języków to niewątpliwa zaleta szklanego okienka. Ale nie oszukujmy się, tę wiedzę rodzice mogą przekazywać dzieciom także z książek. A telewizja podsuwając gotowe obrazy, może wyłączać wyobraźnię – cenną zdolność, dzięki której z dzieci wyrastają kreatywni dorośli.

Oglądanie telewizji prowadzi do nadwagi.

PRAWDA/NIEPRAWDA. Długie siedzenie przed telewizorem w bezruchu jest dla dziecka nienaturalne. Są jednak nowoczesne programy, które próbują wciągnąć dziecko w interakcję: maluch musi klasnąć, żeby coś się wydarzyło, zawołać albo zatańczyć. Sęk w tym, że szybko poznaje mechanizm – jeśli nie klasnę, po chwili i tak wydarzy się to, co miało nastąpić. Pozostaje jeszcze sprawa reklam. Według badaczy dziecko do 5. roku życia nie odróżnia reklam od innego programu, a aż do 12. roku życia bezkrytycznie podchodzi do wszystkiego, co jest pokazywane w telewizji. Jeśli zależy ci na zdrowym żywieniu malucha, jeszcze długo będziesz mu tłumaczyć, dlaczego nie jesteś tak dobrą mamą jak ta z reklamy, która codziennie daje swoim dzieciom słodycze.

Po długim seansie przed TV dziecko bywa rozdrażnione.

PRAWDA. Sadzasz malca przez telewizorem, bo nie wiesz, jak poradzić sobie z rozsadzającą go energią. Lepiej zabierz dziecko na spacer i pozwól mu się wybiegać. Telewizja mocno angażuje zmysły: działa na wzrok i na słuch zmieniającymi się obrazami, dźwiękami o różnym nasileniu, emocjonującą akcją. Gdy maluch długo siedzi przed telewizorem, staje się rozdrażniony, może go boleć głowa. A gdy ogląda telewizję tuż przed snem i nie jest to spokojna bajka, trudniej mu będzie zasnąć.

Ile czasu przed telewizorem?

Do 2. roku życia lepiej dziecka nie sadzać przed TV nawet na krótko. A potem:
  • bajka dla najmłodszych, czyli dwulatków, powinna trwać do 10 min.
  • dla trzylatków – 15–20 min.
Małgorzata Mazurek-Wódz/"Twoje dziecko"
Oceń artykuł  13 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Magdelina2016.11.20 06:39
It's great to read something that's both enjoyable and provides primsatagdc solutions.
Arjun2013.01.19 00:11
"Wizyte L.Kaczynskiego organizowala Kancelaria Prezydenta" oj tu znowu muszę sznmowaenu Panu przyznać rację. Nie dość, że sobie kaczor prywatną wizytę za nasze ciężko zarobione pieniądze zafundował, to jeszcze pilota udawał i zniszczył samolot. Ile to wszystko kosztowało. Do tego bezczelnie zaczął kampanię wyborczą braciszka ksero. Ile czasu antenowego za friko."Polske reprezentowal na nich Premier D.Tusk, a gospodarzem uroczystosci byl Premier Rosji W.Putin." z tym też się w pełni zgadzam. To była wspaniała uroczystość, nawet pan Putin pozwolił Premierowi coś powiedzieć i rękę wyściskał, po trzech dniach to nawet przytulił.A jak Premier z żoną po Andach śmigał to było naprawdę urocze, i order mu dali.Szkoda, że nic szanowny Pan o tym nie napisze bo to było takie urocze.Jeszcze raz dziękuję.Pan tak pięknie wszystko wyjaśnia.By żyło się lepiej!
wanda2012.12.16 21:42
nie rozumie dlaczego takie wpisy ,,to strona dla rodzicow ,opiekunow malych dzieci.
maja2012.12.02 11:18
Przepraszam, ale gdzie ja jestem, czy na pewno - Niania pl
Blublas2012.11.30 06:21
A ja juz sie nauczylam, ze to, co pisze sie we wszelkiego rodzaju poradnikach i stronach internetowych trzeba dzielic orzez dwa albo nawet przez trzy... Ludzie, nie dajcie sie zwariowac! Moje dziecko oglada bajki na Ipadzie, gdzie samo sobie je wybuera i jakos nie zauwazylam, zeby bylo nadpobudliwe, zle spalo, malo mowilo. Wrecz przeciwnie, mowi najwiecej w swojej grupie przedszkolnej, jest niesamowicie rozwinieta i uzdolniona. Nie sadze abym robila mu krzywde, bo przez godzine, dwie dziennie pozwalam jej ogladam bajki. Przeciez ja wtedy nie czytam gazetek ani nie maluje sobie paznokci, tylko gotuje, piore, sprzatam itp. O czasie dla siebie juz dawni zapomnialam, odkad urodzila sie moja coreczka. Czasami mam wrazenie, ze te artykuly pisza jacys zieloni, bezdzietni teoretycy. I tylko mnie krew zalewa, kiedy to czytam! Mamy, nie dajcie sobie wmowic ze jestescie zlymi matkami! Moje dziecko oglada kreskowki i nie uwazam ze jestem zla matka. Autiorzy tekstu nie maja pojecia ile poswiecen wymaga wesole i przyjazne macierzynstwo. I to kazdego dnia.
wiktorek2012.11.27 10:36
Fakt-dziecko nie powinno oglądać tv,natomiast czy mówi bo ogląda to nie ma wpływu.Moi synowie [ 40 i 38 lat ] nie mieli dostępu do tel.jak mój wnuczek [ 11 lat ]a z wymową nie było problemu.Wszyscy trzej synowie i wnuczek chodzili do przedszkola,no i rozmowy w domu. Pozdrawiam
Ava2012.11.24 21:15
Opiekuję się dzieckiem ,które nigdy TV nie ogląda ,zaczęło bardzo szybko mówić już przed roczkiem a obecnie jako dwuletnie mówi wszystko bardzo wyrażnie ,niektóre nawet cztero czy pięciolatki tak nie mówią ..ma świetną pamięć i wystarczy ,że raz usłyszy najbardziej trudne do wypowiedzenia słowo a już je zapamiętuje..nie wiem czy akurat nie ogladanie tv ma na to wpływ ale fakt jest faktem..pierwszy raz spotykam się z takim małym :wcześnie - gadulskim: :)
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?