Dostrzegasz u siebie zmiany po urodzeniu dziecka?

Już w ciąży wiedziałaś, że poród wywróci cały twój dotychczasowy świat do góry nogami. Ale nie sądziłaś, że zmieni również Ciebie? Co takiego ulega zmianie po urodzeniu dziecka?

dziecko, mama, kobieta, bunt trzylatka

fot. ldprod - Fotolia.com

Nie staniesz się inna w jakimś jednym, decydującym momencie. Zmiany, jakie w tobie zachodzą, są stopniowe i tak powolne, że czasem nie zdajesz sobie z nich sprawy. Odkąd zostałaś mamą pewnie zauważyłaś, że jesteś bardziej wrażliwa i łagodna, ale to jeszcze nie wszystko!

1. Skupiasz się bez problemu

Oczy naokoło głowy, żelazne nerwy i szósty zmysł – to nie opis superbohatera z komiksu, tylko mamy! Bycie mamą wyostrza zmysły, uczy podejmowania decy­zji i szybkiego reagowania. W 2003 roku naukowcy z Wellesley College opublikowali raport opisujący dokonania kobiet na wysokich stanowiskach zawodowych. Co piąta z nich przyznała, że swoje umiejętności menedżerskie szlifowała w domu, opiekując się dziećmi.

2. Doznajesz nowych emocji

Kiedy w twoim życiu pojawia się dziecko, zaczynasz odczuwać także nowe emocje. Są o wiele intensywniejsze niż przed ciążą – nie tylko te miłe, jak miłość, ale też te trudne do zniesienia, jak strach, olbrzymie poczucie odpowiedzialności... W trakcie opieki nad dzieckiem uczysz się także panować nad swoją złością (nawet jeśli czasem musisz wyjść do łazienki, by tam przez chwilę poprzeklinać do lustra!). Do tego gdy opiekujesz się malcem, pojawia się efekt koła – kiedy jesteś spokojna, twoje dziecko też się uspokaja, a to z kolei wzmacnia twój wewnętrzny spokój. I tak w kółko.
 

3.Uczysz się brać od innych

Po porodzie staje się oczywiste, że choć tata nie poda dziecku piersi, to na pewno poradzi sobie z kąpielą dziecka czy zakupami. A mama przekonuje się o tym, że nie wszystko musi być na jej głowie. Dziecko pomaga spojrzeć na świat z innej perspektywy. Zamazane paluszkami okna albo ułożone byle jak ręczniki? Przecież to nie jest powód do zmartwienia. Dla dziecka o wiele ważniejsze jest, aby jego mama była wypoczęta i spokojna.

 

4. Wiesz już, że nie musisz być idealna

Obiecywałaś sobie, że dla swojego dziecka będziesz nieskończenie cierpliwa i nigdy nie podniesiesz na niego głosu? Takich ideałów po prostu nie ma! Zresztą dziecko wcale nie potrzebuje, aby mama była idealna. Wystarczy, że będzie wystarczająco dobra, czyli taka, która nie zadręcza się wciąż wyrzutami sumienia („nie zdążyłam”, „zapomniałam”, „nakrzyczałam”), ale przy całej swej miłości do dziecka porzuca sny o swojej potędze i w końcu daje sobie prawo do zmęczenia albo złego humoru.
 

5. Stajesz się mistrzem dyplomacji

Dziecko to trudny przeciwnik w kłótni, dlatego szybko uczysz się unikać otwartych konfrontacji. Już mama zbuntowanego dwulatka wie, że nie zawsze musi wyjść na jej, a żeby zwyciężyć, czasem trzeba się poddać... Uczysz siebie – a przy okazji swoje dziecko – że kompromis nie oznacza porażki, a umiejętność pójścia na ustępstwa jest oznaką siły, a nie słabości. Efekt? Lepsze stosunki nie tylko z dzieckiem, ale i z dorosłymi, którzy cię otaczają.
 

6. Częściej się wzruszasz

Widok małego dziecka albo zakochanej pary od razu wywołuje w tobie falę ciepłych uczuć. Złośliwcy powiedzą, że to zwykły poporodowy sentymentalizm. Ale psychologowie są przekonani, że macierzyństwo to najlepsza na świecie szkoła empatii, dzięki której stajesz się wrażliwsza i łatwiej rozumiesz uczucia innych.

7. Nawet twój wygląd się zmienia

Burza hormonów zaczyna się już w ciąży i trwa jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie. Pod ich wpływem zmieniają się kształty twojego ciała: rozszerzają się biodra, a uda i piersi stają się pełniejsze (zwykle zostają takie nawet po zakończeniu karmienia piersią). To jeszcze nie koniec zmian. Pod wpływem ciąży na inne tory przestawia się np. twój metabolizm (nagle okazuje się, że nie możesz już jeść wszystkiego bez konsekwencji w postaci nadwagi!). Inaczej wygląda też twoja gospodarka hormonalna, dlatego po porodzie mogą zniknąć problemy z cerą, rozprostować się loki, a cykl miesięczny – kiedy okres znów pojawi się po porodzie – może zmienić swoją długość.

9. Akceptujesz swoje niedoskonałości

Dziecko może być płaczliwe, nie lubić jeść, mieć piegi albo zadarty nosek. I tak dla ciebie jest najlepszy i najpiękniejszy na świecie. Dokładnie tak samo jak ty dla niego. Nawet mimo tego, że jesteś roztargniona albo masz nadwagę.

10. Stajesz się bardziej otwarta

Po porodzie możesz poczuć się jak... dziecko. Obecność dziecka sprawia, że wspomnienia uderzają ze zdwojoną siłą: przypominasz sobie siebie, kiedy byłaś małą dziewczynką, odkrywasz dawno zapomniane lęki albo wprost przeciwnie – źródła swojego dzisiejszego poczucia wartości. Często po porodzie zmieniają się też relacje między tobą a twoja mamą , czyli babcią dziecka. Zaczynasz rozmawiać z własną matką na temat macierzyństwa (teraz to nasze wspólne doświadczenie), doceniasz wysiłek, jaki włożyła w opiekę nad tobą, rozumiesz jej niegdysiejsze dylematy, wybaczasz błędy wychowawcze.
 

Oceń artykuł  1 głos
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?