Urlop tacierzyński – na jakich zasadach?

Pracujący tata może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego (nie mylić z ojcowskim). Wiąże się on jednak z rezygnacją z części urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.

Na urlop tacierzyński ojciec może pójść, jeśli:
  • matka dziecka zrezygnuje z część urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca (warunkiem jest że matka wykorzysta po porodzie co najmniej 14 tygodni tego urlopu);
  • matka dziecka zmarła podczas trwania urlopu macierzyńskiego (ojcu wtedy przysługuje wtedy tyle urlopu, ile zostałoby matce),
  • matka dziecka wymaga opieki szpitalnej, co uniemożliwia jej sprawowanie opieki nad dzieckiem (matka dziecka musi jednak wcześniej wykorzystać co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego).

Podczas urlopu tacierzyńskiego ojciec będzie otrzymywać zasiłek i będzie chroniony przed wypowiedzeniem czy rozwiązaniem umowy o pracę.

Trzeba pamiętać, że termin rozpoczęcia urlopu tacierzyńskiego musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji przez matkę z urlopu macierzyńskiego. Ojciec we wniosku w sprawie udzielenia urlopu powinien wskazać, iż to on będzie opiekował się dzieckiem, w części urlopu, którego nie wykorzystała matka dziecka.
 
Wymiar urlopu tacierzyńskiego uzależniony jest wymiaru wykorzystanego przez matkę urlopu macierzyńskiego. Ten ostatni natomiast jest uzależniony od liczby urodzonych dzieci.
 
Więcej na ten temat na Babyonline.pl: Jakie uprawnienia ma pracujący ojciec małego dziecka?
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?