Idealna niania - jak taką znaleźć?

Zostawiając malucha z opiekunką chcesz, by była to idealna niania: czuła, wrażliwa, odpowiedzialna, kreatywna. Czy istnieją takie idealne nianie? Jak taką znaleźć?

dziecko, zabawa, rysowanie, mama

fot. fotolia

Gdzie szukać opiekunki?

Jest wiele miejsc, do których możesz się udać. Nie we wszystkich znajdziesz wykwalifikowane opiekunki z referencjami, nie wszędzie zapłacisz prowizję za pośrednictwo. Sprawdź, jak dużo masz możliwości.
 • Znajomi. Jeśli nianię poleci Ci koleżanka albo sąsiadka, którą dobrze znasz, będziesz miała większe zaufanie do opiekunki. Pamiętaj jednak, że ktoś, kto odpowiada Twoim znajomym, niekoniecznie musi spodobać się Tobie. Przecież masz swoje preferencje i wymagania.
 •  Agencje opiekunek. Polecane przez nie panie muszą posiadać referencje, a czasem nawet dyplomy ukończenia szkoły związanej z pielęgniarstwem czy opieką nad małymi dziećmi. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie niani, musisz zapłacić agencji jednorazową prowizję za pośrednictwo (około 300-700 zł). Miesięczna pensja agencyjnej opiekunki wynosi średnio 1000-1300 zł.
 • Internet. Na stronach internetowych znajdziesz oferty niektórych ośrodków zajmujących się zatrudnianiem niań (np. www.opiekunki.pl to strona Warszawskiego Centrum Opieki). Stroną, która zawiera spis opiekunek z wielu miejscowości, jest www.niania.pl. Korzystając z niej, nie płacisz za pośrednictwo.
 • Uczelnie. W niektórych miastach istnieją Medyczne Studia Zawodowe, które kształcą przyszłe opiekunki. Jeśli nie ma w Twojej okolicy takich szkół, kandydatki możesz szukać na innych uczelniach. Studentki pedagogiki, wychowania przedszkolnego czy uczennice szkół pielęgniarskich często potrzebują pracy. A ponieważ zdobywają wiedzę o małym człowieku, potrafią dobrze zajmować się dziećmi.
 • Prasa. Możesz skorzystać z ogłoszenia. Pamiętaj jednak, że niania z anonsu często nie ma referencji ani odpowiedniego przygotowania. Ale to nie znaczy, że w gazecie nie znajdziesz wartościowej pomocy.
 •  

Określ cel: jakiej osoby szukasz?

To ważne pytanie, na które powinnaś sobie odpowiedzieć jak najwcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań. Dzięki temu łatwiej będzie Ci szybko zrezygnować z kandydatek nieodpowiadających Twoim wymogom. Pamiętaj także o tym, że istnieją warunki bezwzględne, które powinna spełniać każda niania.
 • Wiek. Czy szukasz osoby młodej: niezbyt doświadczonej, ale za to sprawnej, potrafiącej długo zajmować się wszędobylskim maluchem? Czy może starszej, która może nie ma już tak wiele sił (choć są i wyjątki), ale za to dysponuje ogromnym doświadczeniem, bo wychowała już swoje dzieci, a czasem i wnuki? Zastanów się, jakie cechy niani będą dla dziecka lepsze.
 • Doświadczenie. Nie zawsze związane jest z wiekiem. Są trzydziestolatki, które od lat pracują jako opiekunki i mają referencje z poprzednich miejsc pracy, i osoby, które dopiero uczą się i zdobywają doświadczenie w tym zawodzie. Dla najmłodszych maluszków lepiej, gdy niania wie, jak pielęgnuje się niemowlę, opiekuje się nim i zna zabawy dla młodszych dzieci. Jeśli jednak spodoba Ci się opiekunka bez takiego doświadczenia, może warto jej zaufać i po prostu nauczyć ją podstawowych zasad opieki nad niemowlakiem. W końcu, stając się po raz pierwszy mamą, Ty także dopiero poznajesz tajniki wychowania maleństwa.
 • Dodatkowe wymagania. Sprzątanie, gotowanie czy praca w niektóre soboty, a może także niedziele – pomyśl wcześniej, czego będziesz od niani wymagać. To bardzo ważne, bo niektóre wykwalifikowane opiekunki nie godzą się na zajęcia dodatkowe. Pamiętaj też, że pani zajmująca się jednocześnie opieką i sprzątaniem, siłą rzeczy mniej czasu poświęca dziecku.
 • Pensja. Co z tego, że opiekunka odpowiada Twoim wymaganiom, skoro wymaga pensji, której nie możesz jej zapewnić? Dlatego zrób sondę, ile w Twoim rejonie zamieszkania zarabiają nianie, zastanów się, ile Ty możesz jej oferować za pracę, i ustal, do jakiej kwoty jesteś w stanie negocjować.
 • Zdrowie. Opiekunka powinna posiadać aktualne świadectwo zdrowia. Dlatego kontaktując się z nią telefonicznie, poproś, by przyniosła je na rozmowę kwalifikacyjną. To nie jest zbyt wygórowane wymaganie – przecież w każdej pracy wymaga się podstawowych badań lekarskich. Tym bardziej są one konieczne podczas opieki nad maluszkiem.
  Oceń artykuł  9 głosów
  Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Gosia2019.10.01 02:53
Miesięczna pensja agencyjnej opiekunki wynosi średnio 1000-1300 zł. ???????????????????? Nawet 20 lat temu nikt nie pracował za takie pieniądze!! Jak można powierzyć komuś dziecko pod opiekę i marnie mu płacić??!!
Ilona2016.06.20 15:44
Idealna niania? Chyba tylko elektryczna... Ja mam szczęście, że do maluszka przychodzi babcia a w nocy pomaga mi kamerka z gospy.pl.
Jory2016.05.27 16:39
Give your best effort to dig and search the internet for exclusive inatomfrion and you will possibly come up with something useful, Explore Southern Utah, pjrbog, Email Asian Hotels Ltd New Delhi, 45906, Handymen, zps,
Rangler2016.05.27 16:39
mi spieghi come dovrebbe essere …..? per fare meglio e che tipo di messaggio vorresti che fosse dato…? io non ci vedo asnulotameste nulla di particolare se non che la pubblicità di un marchio
Jetsyn2016.05.27 14:39
that I dont have sleep apnea but snored louder than a freight train. You might just be waking yosulerf up at night and dont realize it. Try taking an over the counter sleep aid like simply sleep. Just not Tylenol PM if you want to stay healthy
Lacey2016.05.27 10:51
That's an apt answer to an inseterting question
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?