Co robić, gdy dziecko woli nianie od mamy?

Szukamy dla dziecka idealnej opiekunki. A kiedy ją znajdziemy jesteśmy zazdrosne o relacje z naszym dzieckiem. Jak sobie z tym poradzić? - radzi psycholog.

mama, dziewczynka, córka, wiosna, bańki
Po urlopie macierzyńskim Agnieszka musiała wrócić do pracy. Pomimo, że jej mąż dobrze zarabiał, bała sie o utratę swojej posady. jednak Toski nie chciała oddać pod opiekę przypadkowej osoby,  dlatego  szukała najlepszej niani na świecie. Po wielu nieudanych próbach znalazła wreszcie taką, o jaką jej chodziło: miłą, ciepłą, uśmiechniętą, cierpliwą, wyrozumiałą, energiczną. 
- Odetchnęłam z ulgą, bo Marta to prawdziwy anioł – opowiada Hanka. – Moja radość nie była jednak czysta: szybko dołączyła do niej ... zazdrość.

Radość nie trwała jednak długo. Gdy Agnieszka wracała do domu z pracy stęskniona za dzieckiem, Tośka wprost mówiła, że woli jeszcze pobawić się z nianią.
– Nie ukrywam: zabolało – wspomina Agnieszka. – Oprócz bólu czułam też złość. Na dziecko, że woli nianię. Na nianię, że w przeciwieństwie do mnie ma czas wyłącznie dla mojego dziecka, bo nie musi prać, gotować ani sprzątać. Na świat, który  nie jest zorganizowany tak, jak bym chciała. Przede wszystkim czułam jednak złość na siebie. Dlaczego do tego dopuściłam? Co ze mnie za matka, skoro moje własne dziecko woli opiekunkę?

Zapytaliśmy o psychologa dziecięcego, Beatę Płażewską, co poradziłaby mamom, które są w podobnej sytuacji jak Agnieszka. Oto jej rady:
  • Ważna jest akceptacja uczuć dziecka

To normalne, że małe dziecko przywiązuje się do osoby, z którą spędza dużo czasu, która jest przy nim, bawi się z nim, karmi je, kibicuje mu.
Więź  osobą, która się nim opiekuje jest mu potrzebna do zdrowego rozwoju: dzięki niej czuje się ważne, zauważone, kochane. 


  • Nie zapominaj, że ciebie też kocha!

Serce dziecka jest bardzo pojemne! To, że jest związane z nianią, nie oznacza, że nie kocha ciebie, tak jak miłość do ciebie nie wyklucza miłości do taty, babci, dziadka itd.

  • Żal do niani to zły pomysł...

Fakt, że dziecko się do niej przywiązało oznacza, że znakomicie wywiązuje się ze swojego zadania: daje mu poczucie bezpieczeństwa, ciepło.
Nie ma sensu mieć o to pretensji ani tym bardziej próbować podważać zaufanie dziecka do niej. Dobra niania to powód do radości, a nie zmartwienia.


  • Niania to prawie że członek rodziny

Będzie ci łatwiej. To wcale nie jest takie rzadkie. Nianie także przywiązują się do swoich podopiecznych i chętnie spotykają się z nimi także wówczas, gdy już przestają być ich opiekunkami: przychodzą na urodziny, chodzą na spacery itd.

  • Zadręczanie się nic nie pomoże

Nie oddałaś dziecka pod opiekę niani dlatego, że miałaś taki kaprys. Zrobiłaś to z konkretnego powodu: bo musiałaś wrócić do pracy. Zrobiłaś co mogłaś, by podczas twojej nieobecności było mu dobrze. Fakt, że dziecko przywiązało się do niani oznacza, że wybrałaś dobrą opiekunkę.

  • O tym, jak się czujesz, porozmawiaj z kimś zaufanym

Nie zawsze łatwo powiedzieć komuś, jak bardzo boli, gdy dziecko woli nianię. Jednak warto. Wygadanie się czy nawet wypłakanie komuś w rękaw bardzo pomaga. Podobnie jak świadomość, że w takiej sytuacji jak ty jest wiele młodych mam.

  • Ważna by spędzać z dzieckiem dużo czasu...

To trudne, bo poza pracą masz mnóstwo innych zajęć: pranie, sprzątanie  itd. Może warto jednak z czegoś zrezygnować (np. z błyszczącej podłogi), by pobawić się z maluchem w "A ku ku?"
Niektóre mamy  z powodu nieustannego zagonienia decydują się na spanie z dzieckiem skoro nie mogą być z nim dużo w ciągu dnia, chcą by czuło ich bliskość chociaż  w nocy.
Są i takie, które płacą za sprzątanie, by nie tracić na nie czasu. Jeszcze inne proszą o pomoc we wszystkim, w czym można je zastąpić.


  • Zmiana niani nic nie zmieni

Niektóre mamy widząc,  że dziecko przywiązało się do niani, zmieniają ją na inną. To zły pomysł. Zmiana niani, przy której maluch czuje się bezpiecznie,  to poważna decyzja. Taką zmianę trudno przeprowadzić bezboleśnie.

Oceń artykuł  9 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Trevon2017.03.20 02:11
Never would have thunk I would find this so inbpdiensasle.
Aga2015.09.09 11:56
Znaleźć super nianie trudno, jak już się taka znajdzie to też nie dobrze bo dziecko woli ją od mamy. Ludzie, gdzie tu znaleźć sens.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?