Mój syn woli spędzać czas tatą! Odpowiada psycholog dr Julita Wojciechowska

Jeśli chłopiec, to maminsynek, jeśli dziewczynka, to córeczka tatusia. Czy dziecko może mieć swojego ulubionego rodzica? Kiedy zacząć się niepokoić?

Rodzice bawią się z dzieckiem

fot. Fotolia

Oboje jesteśmy pracującymi rodzicami i poświęcamy naszemu trzyletniemu synkowi mniej więcej tyle samo czasu. On jednak wyraźnie preferuje tatę: do niego biegnie, gdy się przewróci albo gdy chce pić. Dlaczego zachowuje się, jakbym była dla niego rodzicem "drugiego wyboru"? Katarzyna z Białegostoku

Pani synek jest w wieku, gdy oprócz opieki i ciepła potrzebuje też kontaktu z osobą, która jest wzorem roli płciowej. Dzieci 3–4-letnie intensywnie pracują nad nadaniem zjawiskom własnego sensu, a jednym z nich jest płeć ludzi, zwierząt i przedmiotów ("Czy lokomotywa jest dziewczynką czy chłopcem?). Dla chłopca w tym wieku tata jest bardziej atrakcyjny, bo pokazuje, jak zachowuje się mężczyzna. Dzięki bliższym kontaktom z nim dziecko dowiaduje się, co jest charakterystyczne dla płci męskiej i jak się zachowywać, żeby się do niej zaliczać. To ważne, bo na razie o poczuciu przynależności dziecka do płci decyduje pokazywanie charakterystycznych zachowań: bawienie się autami, chodzenie w "męskich" ubraniach. Wybór taty jako pocieszyciela w trudnych sytuacjach pozwala synkowi nauczyć się "męskiego" sposobu pocieszania, okazywania czułości. Z drugiej strony dzieci w tym wieku szukają kontaktów dających więcej przestrzeni do autonomii, poszukiwania wyzwań, tolerowania ryzyka – i ojcowie zainteresowani wychowywaniem dziecka sprawdzają się w tej roli zwykle lepiej niż matki. Poza tym ojcowski sposób pocieszania może być synkowi bliższy ze względu na podobieństwo ich temperamentów. Rozumiem, że po latach skupiania uwagi na dziecku i oczekiwaniu odwzajemnienia jej od niego (nie jest Pani w tym osamotniona) pojawia się poczucie odrzucenia przez synka. Ale to naturalna kolej rzeczy – dzieci spod opiekuńczych skrzydeł mam przechodzą do bardziej intensywnych relacji z ojcem. Warto się cieszyć z relacji między synkiem a tatą i pomagać im pielęgnować tę wzajemną fascynację.

Zobacz także: Dziecko woli nianię

Źródło: pytanie opublikowane w magazynie "Twoje dziecko"
Oceń artykuł  3 głosy
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?