Kąpiel dziecka: jak przygotować łazienkę

Aby kąpiel malucha przebiegła sprawnie i bezboleśnie, warto się do niej wcześniej przygotować. Sprawdź, w jaki sposób.

fot. Fotolia

Kąpiel malucha nie powinna być dla rodziców koniecznością, a dla malca traumatycznym doświadczeniem. Zamiast tego, powinna stać się nie tylko codziennym rytuałem, ale i radosną zabawą! Najważniejszą i podstawową kwestią dobrej kąpieli maluszka jest wcześniejsze przygotowanie wszystkich potrzebnych rzeczy i odpowiednie posprzątanie łazienki, aby kąpiel była bezpieczna. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, będziesz spokojniejsza, a przecież jeśli Ty jesteś spokojna, dziecko również.

Przyjazny klimat

Odpowiednia temperatura powietrza w łazience to ok. 21–24°C. Upewnij się, czy w łazience panują  takie właśnie warunki, koniecznie zamknij drzwi i, jeśli jest, także okno. Wodę, w której myty będzie maluszek, nagrzej do ok. 37°C. Najlepiej temperaturę sprawdzić termometrem kąpielowym. Jeśli go nie masz, nie przejmuj się - wystarczy sprawdzić wodę łokciem. Jeśli w pokoju jest poniżej 21°C, połóż dziecko na stoliku ubrane i rozbierz je dopiero po umyciu mu buzi.

Sprawdź: 8 produktów ułatwiających kąpiel dziecka

Przygotuj kąpielowy niezbędnik

Zanim rozbierzesz maluszka, przygotuj potrzebne akcesoria. Kąpielowy niezbędnik to: wanienka, przewijak, dwa ręczniki lub rożek kąpielowy, bawełniana myjka lub gaza, jedna miseczka z przegotowaną wodą do mycia buzi i druga do pupy, chusteczki pielęgnacyjne, bawełniane waciki, sól fizjologiczna, sterylne gaziki, spirytus do przemywania pępuszka, oliwka, krem na odparzenia, pieluszka, ubranko i szczoteczka do włosów. Potrzebne będzie też mydełko lub płyn do mycia (najlepiej z dozownikiem - jest najwygodniejszy, ale niekoniecznie).

Zadbaj o czystość łazienki

Pamiętaj, że tak samo, jak ważny jest odpowiedni wybór wanienki, konieczne jest jej regularne mycie (wodą z dodatkiem mydła). Powinna być ona w ten sposób starannie czyszczona po każdej kąpieli dziecka. Absolutnie nie możesz używać jej do innych celów (nawet prania ubranek pociechy)! Pamiętaj także o regularnym czyszczeniu fug, zakamarków wanny czy prysznica i odpływów, gdyż tam mogą czaić się  groźne dla zdrowia twojego maluszka drobnoustroje – do tego celu używaj środka czyszcząco-dezynfekującego.
 
Uwaga! Nie zapomnij o codziennej dezynfekcji  toalety. To ona bowiem może być źródłem nawet ośmiu miliardów bakterii, które namnażają się  każdego dnia, bo wraz ze spuszczaną wodą potrafią  opanować łazienkę w promieniu 1,5 metra, a zatem osiąść na zabawkach kąpielowych dziecka, świeżo upranych ręcznikach czy dopiero co wyszorowanej wanience. Dlatego tak ważne jest używanie odpowiedniego płynu dezynfekującego, który skutecznie walczy z codzienną inwazją bakterii na łazienkę, zabijając groźne drobnoustroje i zapobiegając rozwojowi kolejnych pokoleń bakterii.

Przeczytaj koniecznie: Trująca "chemia"

Opróżniaj łazienkowe kosze

Mamy tu na myśli zarówno kosz na brudną bieliznę, jak i kosz na śmieci. Obydwa są idealnymi miejscami dla rozwoju zarazków – ciemne i ciepłe przyspieszają ich rozwój. Dlatego postaw na regularne pranie (przy dziecku kosz zapełnia się z iście kosmiczną prędkością) i codzienne opróżnianie śmietnika (stosuj jednorazowe worki i myj go płynem czyszcząco-dezynfekującym).

Jedną z najważniejszych zasad, w przygotowaniu łazienki, jest regularność. Dobrze wiemy, że prawdopodobnie nasi rodzice nie mieli kąpielowych termometrów, nie dezynfekowali wanienki (czy raczej miski!) po każdej kąpieli, a częściej kąpali nas w pokoju, niż w łazience. Mimo to, warto zadbać o swojego malucha i skorzystać chociaż z części dostępnych dziś środków. Pamiętaj, nie musisz kupować kilkunastu różnych produktów czyszczących, ale nie zapominaj o regularności w czyszczeniu i odpowiednim przygotowaniu łazienki. Z czasem, kąpiel malucha wejdzie Ci w nawyk, a zanim się obejrzysz, maluch będzie kąpał się sam...
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?