Smoczek, który nie powoduje wady zgryzu - czyli jaki?

Ssanie smoczka może powodować wady zgryzu, ale tyko wtedy, kiedy dziecko ssie smoczek za długo (powyżej roku) i bez przerwy. Jaki model smoczka wybrać?

smoczek, mama, smutek, dziecko

fot. Panthermedia

Najlepszy smoczek ma anatomiczny kształt

Jeśli karmisz dziecko butelką, wybierz do butelki smoczek anatomiczny, przypominający kobiecą pierś - podczas ssania dopasowuje się do kształtu jamy ustnej dziecka i napina tak jak sutek kobiety. To świetne ćwiczenie logopedyczne dla malca, dzięki któremu podczas picia przez smoczek angażuje prawie tyle mięśni twarzy, co podczas karmienia naturalnego. 

Smoczki trzeba często zmieniać!

Nieważne, jaki smoczek - trzeba zmieniać go co 6-8 tygodni. Materiał zużytego smoczka jest podatny na uszkodzenia, niemowlę może wtedy odgryźć kawałek i się zakrztusić. Dodatkowo, taki smoczek to prawdziwe siedlisko zarazków.
 
Myj smoczek kilka razy dziennie gorącą wodą, przynajmniej raz dziennie wyparzaj i nie oblizuj go, gdy upadnie. W twojej ślinie mogą być np. bakterie próchnicy (sprawdź, jak prawidłowo dbać o higienę karmienia).

Dobierz smoczek do wieku dziecka

Za mały smoczek-uspokajacz może przyczynić się do krzywego zgryzu, a za duży może wywołać odruch wymiotny. Podobnie w przypadku smoczków do karmienia. Dodatkowo, ten dla niemowląt zapewnia bardzo wolny przepływ mleka. W takim wypadku starsze dziecko, zamiast pić w odpowiednim dla siebie tempie, będzie zasysało zbyt mocno i szybko zniechęci się do jedzenia. Jeżeli zaś dziecko będzie piło przez smoczek przeznaczony dla starszych niż on dzieci, może zacząć się krztusić, bo mleko będzie wyciekało za dużym strumieniem!

Kontrola przede wszystkim

Pamiętaj, musisz kontrolować dziecko korzystające ze smoczka. Aby przynosił korzyści, nie pozwalaj dziecku na nieograniczone ssanie. Podawaj smoczek na krótko i tylko w trudnych chwilach: gdy dziecko jest zmęczone, zdenerwowane albo senne.Jeżeli twoje dziecko zasypia wyłącznie ze smoczkiem w buzi, koniecznie wyjmuj mu go z ust, gdy tylko zaśnie. Przedłużający się ponad rok nawyk ssania smoczka może być przyczyną tzw. zgryzu otwartego, kiedy następuje zahamowanie wzrostu wyrostków zębowych szczęk i żuchwy, ząbki wyrastają nieprawidłowo i z przodu tworzy się szpara.

Przeczytaj również: Pożegnanie ze smoczkiem
Oceń artykuł  2 głosy
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Ania_872018.02.05 16:14
Przez 1,5 roku moja córka ssała smoczek od Nuka, mają anatomiczny kształt właśnie. Ale dawałam go wyłącznie w sytuacjach krytycznych albo przy zasypianiu, wiadomo, że nie można dopuścić, żeby dziecko ssało smoka non stop.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?