Próchnica butelkowa u niemowlaka

Czy każde dziecko karmione butelką jest skazane na próchnicę? Czy rodzice mają się czego obawiać? Poznaj odpowiedź specjalisty!

Próchnica butelkowa u niemowlaka

fot. Fotolia

Czy moja pięciomiesięczna córeczka karmiona butelką jest skazana na próchnicę? Co robić, żeby nie zepsuły się jej ząbki?  Ala z Ełku
 
Profilaktykę próchnicy zębów u dziecka należy rozpocząć jeszcze przed jego narodzinami. Ważne jest odpowiednie odżywianie się mamy w ciąży i prawidłowe żywienie dziecka od pierwszych dni życia. Od tego m.in. zależy jakość zębów i ich mineralizacja. By zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy, należy unikać zbyt długiego karmienia przez smoczek, dokarmiania między posiłkami, zwłaszcza nocą, zasypiania dziecka z butelką z mlekiem, podawania między posiłkami słodkich płynów. Pokarmy uzupełniające trzeba podawać dziecku nie przez smoczek, a łyżeczką lub z kubeczka. Ważne jest też oczyszczanie jamy ustnej z resztek pokarmu jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych zębów mlecznych (zwilżoną wodą gazą nawiniętą na palec). Gdy zęby wyrosną, należy przyzwyczajać dziecko do ich szczotkowania, na początku bez pasty, potem z użyciem odpowiedniej do wieku dziecka.
 
Na pytanie odpowiedziała pediatra dr n. med. Grażyna Rowicka.

Polecamy: Ranking najlepszych butelek i smoczków dla niemowląt

Źródło: magazyn "Twoje Dziecko"
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?