Przybieranie na wadze - normy dla niemowląt

Ile powinien ważyć noworodek, a ile kilkumiesięczne niemowlę? Czy mały przyrost wagi dziecka to powód do niepokoju i jak korzystać z siatek centylowych?

waga, niemowlę, waga noworodka, waga niemowlaka, przybieranie na wadze
Pediatrzy podkreślają, że nie liczba kilogramów jest najważniejsza, ale to, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i przybierało na wadze odpowiednio do swojego wzrostu. Zobacz, jakie jeszcze pytania zadają rodzice drobnych niemowląt i jak na nie odpowiadają specjaliści.

Ile zwykle ważą noworodki?

Najczęściej dzieci tuż po urodzeniu ważą 3000–3500 g, jednak lekkie odstępstwa od tej normy nie są żadnym powodem do niepokoju. Zdrowy, donoszony noworodek może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilograma więcej albo pół kilograma mniej. O małej urodzeniowej masie ciała lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g. Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka, bo tak niska masa ciała może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia podczas ciąży) lub choroby malucha, np. genetycznej. Drobniejsze są także dzieci z ciąży mnogiej i te maluchy, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.

Jak dużo niemowlę powinno przybierać na wadze?

  • Tuż po narodzinach zdrowe dziecko traci 5–7 proc. swojej wagi, ale szybko nadrabia straty.
  • W pierwszych 4 miesiącach życia przybiera średnio 120–225 g na tydzień.
  • W kolejnych miesiącach już tylko 90–150 g na tydzień.
  • Półroczne niemowlę przybiera jeszcze mniej – 50–80 g na tydzień.
  • Między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a około 1. urodzin ważyć 3 razy więcej.

Czy dziecko trzeba ważyć co tydzień?

Wystarczy robić to podczas kontrolnych wizyt w przychodni. Częstsze sprawdzanie wagi (np. co tydzień) lekarz może zalecić, kiedy np. dziecko rzadko samo budzi się na karmienia albo podczas nich zasypia. A także wtedy, gdy jest apatyczne, nie umie efektywnie ssać, przeszło poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem.

Czytaj także: Moje dziecko mało waży – czy mam się bać?

Co mówią siatki centylowe?

Pomogą ci one sprawdzić, jak rozwija się dziecko na tle swoich rówieśników. Jeśli masa ciała dziecka znajduje się na poziomie 50. centyla, czyli wartości środkowej, oznacza to, że w danym wieku metrykalnym 50 proc. rówieśników jest od niego wyższych i 50 proc. niższych. Jeżeli parametry te są np. blisko 10. centyla, oznacza to, że w setce maluchów dziesięcioro dzieci jest szczuplejszych, a 90 jest cięższych od twojego malca.

Jak obliczyć centyle?

Wybierz siatkę odpowiednią do wieku i płci twojego dziecka. Są na końcu książeczki zdrowia dziecka. Znajdź na osi poziomej punkt odpowiadający wiekowi, a na osi pionowej – masie ciała malca. Przeprowadź z tych dwóch punktów linie proste. Punkt przecięcia się linii to tzw. pozycja centylowa, która powinna znajdować się w granicach odpowiedniego przedziału wyznaczonego przez krzywe przebiegające przez siatkę. Jeśli punkt przecięcia linii znajduje się między 25. a 75. centylem, nie musisz się martwić. Masa ciała twojego dziecka jest w tzw. wąskiej normie. To wartości, które obejmują połowę rówieśników maluszka. Norma „szeroka” mieści się między 10. a 90. centylem i obejmuje 80 proc. dzieci.

Siatki centylowe online:Sylwia Niemczyk/"Twoje dziecko"
Oceń artykuł  59 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Kenisha2016.05.27 18:37
Oh my, what a brilnialt idea. Here in SF we get sourdough to our hearts content, but rarely have I seen it used to make such a creative and versatile bread. Love this idea.
Diego2012.12.03 09:50
Jeny, jakaś szajba, poubgiłam się już w tych dzieciach, trzeci raz zmieniam tytuł; może we mnie jest za dużo tego dziecka, mimo że nie noszę się jak lolita? Dla ścisłości, wymyśliłam te statystyki, piszę szczerze na wsz wyp, żeby mnie jakiś psycholog nie dopadł. Ale, w końcu, skoro Kapuściński może zmyślać, to czemu nie ja?
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?