Różyczka - przyczyny, objawy, leczenie

Różyczka to choroba zakaźna wieku dziecięcego, przeczytaj, jakie są jej objawy i jak się ją leczy.

lekarz, dziecko, badanie lekarskie

fot. Odua Images - Fotolia.com

Różyczka to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Wywołuje ją wirus różyczki. W Polsce szczepienia przeciw różyczce są obowiązkowe i finansowane z budżetu państwa. Zalecane są szczepienia kobiet, które nie otrzymały szczepionki, a planują zajść w ciążę. Różyczka przenosi się drogą kropelkową i występuje w organizmie od ok. 7 dni przed wysypką do 14 dni po jej zniknięciu.

Różyczka w ciąży 

Różyczka nie jest groźną chorobą, mimo to stosuje się szczepienia. Dlaczego? Bo niebezpieczna jest, kiedy zarazi się nią kobieta w ciąży, zwłaszcza w pierwszym jej okresie. Ciężarne powinny być bezwzględnie izolowane od chorych (jeśli wcześniej nie zostały zaszczepione). Przy podejrzeniu, że jednak doszło do zetknięcia się z różyczką, kobieta ciężarna powinna jak najszybciej porozumieć się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Zakażenie płodu różyczką, do którego może dojść, jeśli kobieta w ciąży miała styczność z wirusem, jest rzadkie, ale może powodować poronienie lub wady wrodzone u płodu, takie jak: głuchota, upośledzenie wzroku, wady serca, upośledzenie umysłowe.

Objawy

Różyczka często może przebiegać bezobjawowo lub jej przebieg może być łagodny. Najgroźniejsza jest dla kobiet w ciąży.
U zarażonego wirusem często występuje gorączka, a z czasem małe plamki zlewają się w jedną, dając wrażenie czerwonej skóry, również pojawić się może bladoróżowa wysypka.  Szczególne ryzyko zakażenia występuje w czasie przeziębienia. Różyczce nieodłącznie towarzyszy również powiększenie węzłów chłonnych i ból przy ich dotykaniu, mogą również wystąpić bolące rany w ustach.
Wysypka pojawia się najpierw na twarzy, później przenosi na całe ciało. W ciągu 2–3 dni wysypka znika i nie pozostawia żadnych śladów, a zarazem u niektórych osób bardzo swędzi.

Leczenie

Różyczkę można mieć w życiu tylko raz - co znaczy, że chory nabywa odporność po przejściu choroby lub przez szczepienie. Jeśli doszło do zakażenia, różyczkę leczy się objawowo, łagodząc nieprzyjemną wysypkę, gorączkę czy dolegliwości bólowe.
Oceń artykuł  5 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?