Przeziębienie u niemowlaka

Jak leczyć przeziębienie u dziecka, co robić gdy niemowlę jest przeziębione: sposoby na kaszel u niemowlaka, katar u dziecka i ból gardła u dziecka. Co na mokry kaszel, suchy kaszel, ból gardła u niemowlaka. Kiedy podać dziecku antybiotyk - przeziębienie u noworodka.

niemowlę, nauka siadania, mama, dziecko, zabawa

Kaszel u dziecka

Kaszel jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć suchy jest męczący. Przeziębione dziecko najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze 3–5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.


Jak możesz pomóc dziecku, które kaszle?

Suchy kaszel – podawaj dziecku do picia wodę, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty – o temperaturze pokojowej. Jeśli dysponujesz inhalatorem (nebulizatorem), zrób dziecku inhalacje z soli fizjologicznej. Dzieciom powyżej roku możesz podać ziołowe syropy łagodzące kaszel, np. tymiankowy.

Mokry kaszel – przerwij podawanie syropu przeciwkaszlowego, jak suchy kaszel zmieni się w mokry. Drogi oddechowe muszą się oczyszczać z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że maluch nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka i może się zdarzyć, że potem ją zwymiotuje.

• Zachęcaj dziecko, by dużo piło, by wydzielina była rzadsza i łatwiej ją było odkrztusić.
• Nawilżaj drogi oddechowe, korzystaj z nebulizatora.
• Ułóż dziecko w łóżku w pozycji półsiedzącej – łatwiej mu będzie oddychać. Niemowlę dużo noś na rękach.
• Możesz podawać syropy rozrzedzające wydzielinę. Powyżej roku: Mucosolvan, Deflegmina Ambroksol (nie na noc) oraz syropy ziołowe (o ile nie jest alergikiem). Niemowlęciu nie dawaj leków bez zgody lekarza.
• Oklepuj plecki dziecka kilka razy dziennie, by ułatwić mu odkrztuszanie.

To ważne! Jeżeli kaszel bardzo się nasila, wzrosła gorączka, towarzyszy mu duszność i świsty, gdy staje się szczekający lub dziecko „zanosi się” (pieje), szybko zadzwoń do lekarza.

Ból gardła u dziecka

Kiedyś sądzono, że ból gardła nie męczy niemowląt – to nieprawda (po prostu trudno to stwierdzić). Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, piecze i boli, ale nie jest to tak silny ból, który utrudniałby przełykanie. Zajrzyj do gardła (najpierw obejrzyj je, gdy dziecko jest zdrowe). Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Pamiętaj, by przed i po obejrzeniu gardła dziecka dokładnie umyć ręce.

Jak pomóc dziecku, które boli gardło?

• Podawaj dużo picia, np. letnią herbatkę z sokiem malinowym, wodę z miodem i cytryną (napój nie powinien być zbyt intensywny), lekkie i niekwaśne kompoty.
• Zachęć dziecko, by wypłukało gardło naparem szałwii lub rumianku, a u starszych dzieci wodą z solą albo roztworem sody oczyszczonej (pół łyżeczki na pół szklanki wody).
• Nie dawaj tabletek na ból gardła dziecku do 3 lat – nie będzie umiało ich ssać i może się zakrztusić.
• Stosuj inhalacje za pomocą nebulizatora – to skuteczne, zwłaszcza u niemowląt.

To ważne! Gdyby pojawiła się wysoka gorączka, dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem, na migdałkach zauważyłaś naloty lub gardło jest purpurowe, skontaktuj się z lekarzem.

Katar u dziecka

Typowe infekcje kataralne są wywoływane przez wirusy. Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo łatwo się nim zarazić – wirus przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach.

• U niemowląt pierwszy objaw to sapka – znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym. Potem leci z niego wodnista wydzielina. Dziecko może mieć też podwyższoną temperaturę. Katar bardziej męczy niemowlę niż starsze dziecko, bo malec ma wtedy kłopoty ze ssaniem.
• U starszych dzieci najpierw może pojawić się drapanie w gardle i pieczenie w nosie, potem kichanie i wodnista wydzielina. Dziecko marudzi, pokłada się.

To ważne! Noworodki często kichają, ale zazwyczaj jest to tylko odruch i sposób oczyszczenia noska.

Jak możesz pomóc dziecku, które ma katar?

• Kilka razy dziennie wkraplaj niemowlęciu sól fizjologiczną, by oczyścić mu nos (do każdej dziurki po dwie krople). Potem połóż je na brzuszku i usuń wydzielinę. Gdy nos jest zatkany, użyj gruszki z szerokim końcem, a nie patyczków.
• Zastosuj krople do nosa, jeśli katar jest silny, np. Nasivin, Otrivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni).
• Niemowlę częściej trzymaj na rękach w pozycji pionowej. Układaj je na boku lub podłóż pod materacyk książkę, by nie leżał płasko.
• Smaruj maścią ochronną Skórę pod noskiem, np. Pantenolem, maścią majerankową (nie nagietkową, bo to silny alergen), Linomagiem lub zwykłą wazeliną.
• Podawaj dużo picia, a niemowlę przystawiaj do piersi.

To ważne! Jeżeli katar u niemowlaka zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka, kaszel, podejrzenie bólu ucha, koniecznie zadzwoń do lekarza.

Czy dziecku na przeziębienie potrzebny jest antybiotyk?

Antybiotyk jest niepotrzebny, gdy niemowlak jest przeziębiony, bo ten lek nie działa na wirusy. Co w zamian? Pomogą domowe sposoby leczenia przeziębień, zwłaszcza gdy zastosujemy je od samego początku infekcji.

• Podaj rozgrzewającą herbatkę z malin lub z lipy, syrop z cebuli, odrobinę czosnku, witaminę C, Rutinoscorbin.
• Na noc wysmaruj klatkę piersiową oraz plecy maścią Olbas lub Pulmex baby (powyżej 6. miesiąca życia).
• Zrób inhalacje za pomocą nebulizatora.
• Podaj środki przeciwgorączkowe, jeśli niemowlę ma gorączkę ponad 38,5°C.


Konsultacja: prof. dr hab. Danuta Chmielewska-Szewczyk, pediatra, alergolog, pulmonolog
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?