Proste zęby u dziecka

Wady zgryzu czasem są wrodzone, ale często da się im zapobiec. Jak i co trzeba zrobić?

dzieci, mama, kuchnia, uśmiech, śniadanie

fot. Panthermedia

Aby zapobiec wadom zgryzu, nie układaj dziecka zupełnie płasko


To sprzyja powstawaniu tyłozgryzu, bo wtedy dziecięce usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie podkładaj jednak niemowlęciu pod główkę poduszki, bo to niebezpieczne (grozi uduszeniem). Lepiej pod materacyk włóż np. złożony kocyk albo pod nogi łóżeczka (po stronie wezgłowia) wsuń kilka gazet.

Aby ząbki prosto rosły, karm niemowlę piersią


Dziecko nie tylko otrzymuje z mlekiem wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki, ale także podczas karmienia prawidłowo układa szczęki.

Aby zgryz był prawidłowy, wybieraj dobre smoczki


Jeśli karmisz dziecko butelką, zwracaj uwagę na smoczek. Ma być tak wyprofilowany, by ssanie przez niego jak najbardziej przypominało karmienie naturalne (powinien mieć szeroką podstawę i podczas karmienia modyfikować swój kształt, czyli nieco wydłużać się w czasie ssania i powracać do pozycji wyjściowej, kiedy dziecko przełyka).  

Aby zęby się nie wykrzywiły, nie przedłużaj karmienia butelką


Podczas łykania niemowlęta wsuwają język między dziąsełka. Jednak starsze dzieci powinny zacząć łykać jak dorośli, tzn. trzymając język za zębami. Przedłużający się niemowlęcy sposób połykania może prowadzić do wad zgryzu. Dlatego już w drugim półroczu zacznij dziecku podawać mleko i napoje w kubeczku z ustnikiem, a po pierwszych urodzinach ucz je pić ze zwykłego kubka.

Aby uniknąć krzywego zgryzu, uważaj na smoczek gryzaczek


Jego zbyt częste ssanie może prowadzić do wad zgryzu. Podawaj go tylko, gdy nie jesteś w stanie uspokoić dziecka. Dobry smoczek dziecko musi obejmować ustami, wysuwając do przodu żuchwę. W drugim roku życia staraj się odzwyczaić smyka od uspokajacza.

Aby zęby były proste, lecz infekcje dziecka


Przewlekły katar albo nieleczony trzeci migdał sprawiają, że dziecko niemal przez cały czas oddycha przez usta. A to może stać się przyczyną wady zgryzu.

Aby mleczaki były zdrowe, dbaj o nie


Inaczej pojawi się próchnica, która może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów. A to może zahamować rozwój szczęki lub żuchwy. O tym, jak prawidłowo dbać o higienę zębów dziecka, przeczytasz TUTAJ.

Aby zęby dziecka były równe, chodź z nim do dentysty


Dziecko powinno regularnie (trzy–cztery razy w roku) chodzić do dentysty. Na pierwszą wizytę wybierz się, kiedy pojawi się pierwszy ząbek dziecka. Regularne kontrole pomogą dziecku uniknąć próchnicy i dają szansę na szybsze wykrycie i leczenie ewentualnej wady zgryzu.
Oceń artykuł  1 głos
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

ewa2014.07.04 11:19
"Na pierwszą wizytę wybierz się, kiedy pojawi się pierwszy ząbek dziecka." co za bzdura.. bylam i to u dobrego dentysty i w dobrej klinice. Synek mial juz nawet 8 zabkow majac roczek i pani stomatolog byla bardzo zdziwona ze przyszlam z synkiem tak wczesnie. Raczej powiedziala zeby przyjsc na pierwsza wizyte dopiero okolo 1,5- latek.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?