Artykuł wydrukowany ze strony: www.dziecko.niania.pl

Niemowlak i ospa wietrzna

Czy niemowlę może zarazić się ospą od starszego rodzeństwa? Jak je ochronić przed wirusem?

Ospa u dziecka

fot. Fotolia

Czy niemowlę może zarazić się ospą? Moja starsza córeczka właśnie na nią choruje, ale staram się chronić młodszego synka. Wojtuś przebywa stale w innym pokoju i nie kontaktuje się z siostrą. Iza z Łomianek
 
Wirus ospy przenosi się drogą kropelkową oraz z ruchem powietrza (stąd pełna nazwa to ospa wietrzna), a więc choroba jest bardzo zaraźliwa. Istnieje duże ryzyko, że Wojtuś też zachoruje, bo przebywanie w innym pokoju nie stanowi wystarczającej ochrony. Dziecko, które zachorowało na ospę, zakaża już 1–2 dni przed pojawieniem się zmian na skórze, zaś przestaje rozsiewać wirusy dopiero, gdy wszystkie pęcherzyki przyschną. 
Od wniknięcia wirusa do organizmu do wystąpienia pierwszych objawów mija zazwyczaj trzy tygodnie. Są już dostępne szczepienia przeciwko ospie, jednak nie należą w Polsce do obowiązkowych, więc mało dzieci jest zaszczepionych. Na zaszczepienie Wojtusia jest już zresztą za późno. Jeśli zachoruje, trzeba skontaktować się z lekarzem, bo ospa u tak małych dzieci grozi poważnymi powikłaniami, np. małopłytkowością.
 
Polecamy:

Źródło: magazyn "Twoje Dziecko"