Czy to już zaparcia?

Kiedy można mówić o zaparciach u niemowlaka? Jak sobie z nimi radzić?

nocnikowanie

fot. fotolia.com

Gdy moja półroczna córeczka zaczęła pić mleko modyfikowane, pojawiły się też u niej problemy z zaparciami. Rzadziej się wypróżnia – raz na 1–2 dni – a kupki są teraz dużo twardsze. Wypróżnienia raczej nie sprawiają jej kłopotu, ale czy to normalne? Jak mogę uregulować tę sprawę? Czy powinnam jej dawać więcej wody do picia? Patrycja z Gdańska
 
O zaparciach stolca u niemowlęcia świadczy nie tyle częstość wypróżnień (może być różna w zależności od tego, czy dziecko jest karmione naturalnie czy sztucznie), co konsystencja oddawanych stolców oraz występowanie trudności z wypróżnieniami. Zaparte stolce są zazwyczaj zbite, twarde, grudkowate, a wypróżnieniom towarzyszy niepokój, płacz, co świadczy o dolegliwościach bólowych u dziecka. Dłużej utrzymujące się zaparcia mogą powodować utratę apetytu, a nawet brak lub niezadowalające przyrosty masy ciała dziecka. Zmiana karmienia z naturalnego na sztuczne zazwyczaj powoduje zmniejszenie liczby wypróżnień, a także zmianę ich konsystencji na bardziej twardą, co nie musi świadczyć o zaparciu, szczególnie przy braku innych objawów. Z Pani opisu wynika, że u córeczki mamy do czynienia z tego typu sytuacją. Korzystny wpływ na konsystencję wypróżnień może mieć podawanie do picia wody, poszerzenie diety o warzywa i owoce, zastosowanie mleka z pro- czy prebiotykami.

Polecamy: Źródło: magazyn "Twoje Dziecko"
Oceń artykuł  1 głos
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Pomodorova2017.09.30 11:46
Może trzeba zmienic mleko na inne? Ja tez borykałam się z podobnym problemem, pediatra poradził mi własnie zmiane mleka na ekologiczne i stanęło na Holle. Efekt był niemal natychmiastowy - córka nie dość że nie miała kolek, to jeszcze wypróżniala się bez problemu. Spróbuj, może i Twojej córce pomoże:)
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?