Artykuł wydrukowany ze strony: www.dziecko.niania.pl

Krostki u niemowlaka

Zmiany skórne mogą być błahe, a mogą sygnalizować poważny problem. Zobacz, co mogą oznaczać krostki.

sen, śpi, niemowlę, dziecko, łóżko, łóżeczko

fot. fotolia

Skóra maleństwa bardzo różni się od twojej. Jest cieńsza i wrażliwsza. Zaszkodzić jej może coś, co tobie wydaje się miłe – na przykład pachnące mydełko, krem czy balsam. Na ciele pojawiają się różne plamki, grudki, krostki. Wielu z nich łatwo się pozbyć: wystarczy... poczekać lub zastosować odpowiedni kosmetyk. Dzięki naszemu przewodnikowi nauczysz się odróżniać te zmiany, które wyleczysz w domu, od tych, które musisz pokazać lekarzowi.

Zaczerwienienie, krostki na pupie

To może być pieluszkowe zapalenie skóry. Zwykle zmiany pojawiają się tam, gdzie skóra ma kontakt ze składnikami drażniącymi zawartymi w siusiu i kupce, co często zdarza się przy biegunce, alergii, zbyt rzadkim zmienianiu pieluszek. Pierwszy objaw to zaczerwienienie; jeśli skóra nie zostanie szybko wyleczona, mogą pojawić się bolesne nadżerki.
Jak pomóc? Często zmieniaj maluszkowi pieluszkę. Gdy smyk zrobi kupkę, umyj mu pupę wodą z mydłem, dokładnie wytrzyj, posmaruj maścią albo kremem przeciw odparzeniom (z tlenkiem cynku i olejem jojoba), np. Oillan Baby, ok. 17 zł. Jak najczęściej wietrz pupę malca.

Jasne krostki na buzi

To mogą być prosaki. Pojawiają się przede wszystkim na brodzie, czole, policzkach niemowlęcia. Są spowodowane zaczopowaniem ujść mieszków włosowych.
Jak pomóc? Myj buzię malca przegotowaną wodą lub wodą z mydłem niemowlęcym. Grudki zwykle same znikają w pierwszych miesiącach życia.

Czerwone plamki

To mogą być potówki. Najczęściej występują na plecach, pod paszkami, w pachwinach, na brzuchu, udach, z tyłu głowy. Ich przyczyną jest zbyt ciepłe ubieranie dziecka i za wysoka temperatura w domu. Gruczoły potowe czopują się, gdyż nie może z nich swobodnie odpływać pot.
Jak pomóc? Myj malca przegotowaną wodą (nie za ciepłą), albo wykąp go w wodzie z dodatkiem dwóch kryształków nadmanganianu potasu (roztwór wodny powinien być leciutko różowy, nie fioletowy!). Nie smaruj potówek żadnym kremem, gdyż może to spowodować pojawienie się stanu zapalnego. Jeśli nie znikną w ciągu kilku dni, idź z malcem do dermatologa.

Pęcherzyki na skórze

To może być liszajec zakaźny. Pęcherzyki są wypełnione ropnym, żółtawym płynem, czasem pękają. Pojawia się ich coraz więcej. Skóra wokół nich może być zaczerwieniona.
Jak pomóc? Idź z malcem do dermatologa. To konieczne, bo u małych dzieci szybko może dojść nawet do zakażenia całego organizmu. Jeśli to liszajec, spowodowany infekcją bakteryjną, lekarz zaleci podanie antybiotyku (miejscowo lub doustnie). Na własną rękę nie stosuj żadnych maści ani kremów!

Zaskórniki i ropne krostki

To może być trądzik niemowlęcy. Trądzikowe grudki pojawiają się u co piątego niemowlęcia. Najczęściej na buzi i klatce piersiowej. Przyczyną tego jest zazwyczaj nadmiar hormonów, które maleństwo otrzymało w łonie mamy. U niektórych dzieci trądzik występuje także z powodu nieprawidłowej pielęgnacji, np. gdy nakładamy zdecydowanie za dużo oliwki na skórę malucha.
Jak pomóc? Kilka razy dziennie przemywaj dziecku skórę wodą z dodatkiem specjalnych płynów do mycia, natłuszczających skórę (emolientów), np. Emo-Oleum, ok. 33 zł. Nie używaj mydła, bo za mocno wysusza ono skórę. Jeśli to nie pomaga, idź z malcem do dermatologa.