Jak pielęgnować skórę dziecka chorującego na ospę?

Zaczyna się sezon na ospę. Ta choroba zakaźna jest jak gra w domino – zaczyna się od jednego dziecka, by po kilku tygodniach chorowała już cała grupa przedszkolna.

fot. Fotolia.pl

Pierwsze objawy ospy łatwo pomylić z przeziębieniem: dziecko źle się czuje, zaczyna gorączkować, boli je głowa i/lub brzuszek. Po kilku dniach (zwykle 2-5) pojawiają się charakterystyczne krostki (najpierw plamki, które później zmieniają się w grudki, a z czasem w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym).

Wysypka pojawia się na całym ciele. Zazwyczaj gęściej rozsiana jest na tułowiu dziecka, rzadziej na rączkach i nóżkach. Dziecko może mieć plamki, grudki, pęcherzyki i strupki jednocześnie. Pęcherzyki mogą się pojawiać we włosach i w okolicy pieluszkowej, gdzie dość łatwo dochodzi do zakażeń. Te miejsca trzeba więc szczególnie starannie pielęgnować, choć dzieci zwykle przy tym protestują. Najbardziej przykre i bolesne są jednak dla szkraba grudki na błonie śluzowej jamy ustnej, gardła i narządów moczowo-płciowych.

Jak pielęgnować skórę w czasie ospy?

Przede wszystkim trzeba odkażać i osuszać wykwity, by nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego. Krostki najlepiej smarować gencjaną (ale roztworem wodnym, nie spirytusowym!). Codziennie należy też myć całe ciałko dziecka. To nieprawda, że trzeba tego unikać! Staraj się tylko robić to jak najszybciej, najlepiej pod prysznicem. Chodzi o to, by pęcherzyki nie namokły i nie pękały. Na koniec trzeba delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem, bez pocierania, aby nie podrażniać zmian.
Jeśli dziecko narzeka na swędzące krosty, warto sięgnąć po Pudroderm lub maści przeciwświądowe. Jeśli maluszek ma krostki we włosach, nie czesz go grzebieniem. Twarde plastikowe zęby mogłyby zerwać strupki z głowy. Używaj do włosków miękkiej szczoteczki z włosia.
Pamiętaj też, by jak najczęściej myć dziecku ręce. Dotykanie krostek brudnymi rękami łatwo może doprowadzić do wtórnego zakażenia bakteryjnego i bardzo pogorszyć stan skóry chorego na ospę dziecka.

Dobra rada: Załóż dziecku na noc rękawiczki. Uchronisz je przed rozdrapywaniem przez sen strupków i bliznami.

Warto sprawdzić: Kiedy można zaszczepić dziecko przeciwko ospie?
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?