Coraz więcej dzieci ma próchnicę

Tagi: próchnica

Prawie 90 procent polskich dzieci ma próchnicę. To zatrważająca liczba. A czy ty prawidłowo dbasz o zdrowe zęby swojego dziecka?

zęby, mycie ząbków, mycie zębów

fot. Panthermedia

Aż 85 procent polskich sześciolatków ma próchnicę, 18 proc. dzieci w ogóle nie odwiedza dentysty. Polska należy do czołówki krajów, w których próchnica dotyka najwięcej dzieci. Te liczby są zatrważające, jeśli ten stan się nie zmieni, naszym dzieciom za kilka, kilkanaście lat grozi brak zębów.
– Wśród 12-latków średnio około 3,5 zęba jest dotknięte próchnicą. Dla porównania w Danii ta liczba to 0,6, a na Białorusi 2,1. Problem jest rzeczywiście bardzo duży. Paradoksalnie pomimo bogacenia się społeczeństwa i rosnących nakładów na stomatologię sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza. Dużo lepiej jest w dużych miastach, natomiast im dalej od aglomeracji, tym gorzej – mówi Bartosz Olejarski, dyrektor rynku masowego GSK Consumer Healthcare.

Kto jest odpowiedzialny za zły stan zębów dzieci?

Zdaniem specjalistów, to właśnie rodzice od małego powinni kształtować w dzieciach prawidłowe nawyki higieniczne, w tym nawyki higieny jamy ustnej. Kolejnym powodem próchnicy u dzieci są zbyt rzadkie wizyty u dentysty i złe nawyki żywieniowe.
– To dorośli kształtują nawyki higienizacyjne. Jeżeli więc nie mamy należytej edukacji wśród dorosłych, nigdy nie przełoży się to na dzieci, według zasady: "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". Wszystkie nasze badania, nawet te, które przeprowadziłam w zeszłym roku na grupie tysiąca Polaków, zdecydowanie pokazują, że wiedza osób dorosłych na temat higieny jamy ustnej jest naprawdę niewystarczająca. Te statystyki zatrważają, bo jeżeli wiedza osób dorosłych jest niewystarczająca, to w jaki sposób mają one kształtować wzorce u małych dzieci – mówi dr n. med. Agnieszka Laskus, specjalista stomatologii.
Często brak zainteresowania rodziców zębami dzieci wynika z dentofobii, czyli własnej traumy związanej z leczeniem zębów w dzieciństwie. Rodzice chcąc zaoszczędzić dzieciom takich przeżyć wolą zwlekać i unikać częstych wizyt z dzieckiem u dentysty.

Polecamy: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty? 

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Już u niemowląt powinniśmy zacząć profilaktykę próchnicy, a u starszych dzieci myć zęby pastą z fluorkiem co najmniej raz dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, przynajmniej raz na pół roku odwiedzać dentystę, ograniczyć słodkie przekąski, napoje gazowane, i co jest częstym błędem rodziców - leczyć zęby mleczne.
– Zdrowie zębów mlecznych przekłada się na stan zdrowia zębów stałych i oddziałuje na zdrowie ogólne. Choroba próchnicowa ma wpływ na problemy z układem oddechowym, pokarmowym czy sercowo-naczyniowym. Te powikłania, co także obserwują pediatrzy, są bardzo częste i duże, w związku z tym leczymy zarówno zęby mleczne, jak i zęby stałe, leczymy przyzębie i błonę śluzową jamy ustnej – mówi dr n. med. Agnieszka Laskus, specjalista stomatologii.

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Dr Laskus wynika, że 3/4 Polaków zgłasza się na wizyty u stomatologa raz do roku, a 17 proc. w ogóle nie odwiedza gabinetów dentystycznych. Statystycznie po 35. roku życia większość Polaków nie ma aż 11 zębów, natomiast co czwarty po 65. roku życia jest bezzębny. Niewielki procent Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, to powinniśmy stosować nić dentystyczną.
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Ala2015.02.19 17:55
te statystyki przerażają, ale zgadzam się że to rodzice są odpowiedzialni za uzębienie swoich dzieci, sama mam 3 synów, gonię i pilnuję , staram się też eliminować cukier i zastępować go ksylitolem oczywiście też w granicach rozsądku, ale zauważyłam ze pojawiły się nawet syropy w aptekach np. Sinos czy Sampelin, które stosują ksylitol bo wspiera mineralizację mleczaków.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?