Leki antyhistaminowe są bezpieczne?

Jak działają leki antyhistaminowe? Czy można jest bezpiecznie stosować latem? Odpowiada prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska.

Chłopiec-alergik leży na trawie

fot. Fotolia

Adaś w okresie wiosny i lata zawsze dostaje leki antyhistaminowe. Zastanawiałam się jednak, czy te leki są bezpieczne. Julia z Krakowa
 
Tego typu leki zmniejszają objawy alergii, jak obrzęk śluzówek, katar, pokrzywkę. Są jednak ich różne rodzaje. Leki antyhistaminowe tzw. pierwszej generacji (np. Diphergan, Clemastin) są bardzo dobre, szybko zmniejszają reakcję alergiczną i świąd, niestety, odziałują również na ośrodkowy układ nerwowy, powodując np. senność lub odwrotnie: pobudzenie. Ich wad nie mają już nowsze leki, tzw. drugiej generacji, takie jak loratadyna, cetyryzyna (np. Zyrtec, Aleric, Alertec). Jednak u niektórych osób i te nowocześniejsze środki mogą powodować reakcję ośrodkowego układu nerwowego. Najnowocześniejsze leki z tej grupy, np. desloratadyna  (Aerius) i lewocetyryzyna (Xyzal) w ogóle nie oddziałują już na układ nerwowy. Nie powodują ani senności, ani kłopotów z koncentracją. 

Sprawdź kalendarz pylenia roślin

źródło: magazyn Twoje Dziecko
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?