Jak szybko odróżnić grypę od przeziębienia?

5 najważniejszych pytań o objawy choroby i niepokoje z nią związane.

fot. Fotolia

Obie choroby są wirusowe, jednak wywołują je różne wirusy (grypę – wirus grypy, który co roku mutuje się, a przeziębienie – wirusy paragrypy, rhinowirus, wirus RS i adenowirus). Stąd infekcje różnią się objawami i ryzykiem powikłań (patrz ramka na drugiej stronie).

Jak je odróżnić?

W przypadku grypy występuje dużo objawów ogólnych, których nie ma przy przeziębieniu. To przede wszystkim zdecydowanie wyższa gorączka i silne bóle mięśni. Istnieje jednak ponad 200 różnych typów wirusów, które dają objawy grypopodobne. Ale nie ma po nich takich poważnych powikłań i dlatego nie są aż tak niebezpieczne. 

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Zarówno przy grypie jak i przeziębieniu do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy, że chora osoba przy nas kichnie. Ale możliwe jest też przeniesienie wirusa np. przez używanie tych samych sztućców lub pocałunek.

Czy da się ochronić dziecko przed wirusami grypy i przeziębienia?

Przed grypą tak – szczepiąc malca. Przeciw wirusom przeziębienia nie ma szczepionki. Można jednak zmniejszyć ryzyko tych infekcji. Powinno się unikać dużych skupisk ludzi: w sklepach, autobusach itp. Trzeba zwracać uwagę na to, by dziecko często myło ręce, zwłaszcza po powrocie do domu. Jeśli ktoś w rodzinie jest chory, powinien założyć maseczkę na usta i nos. A gdy kaszle – zasłaniać usta nie ręką, lecz chusteczką, a potem jak najszybciej ją wyrzucić.


Kiedy najlepiej zaszczepić malca?
Najlepszy czas to okres przed sezonem grypowym, który najczęściej wypada między styczniem a kwietniem. Ale szczepienie zaleca się nawet wtedy, kiedy już stwierdza się wzrost zachorowań na grypę. Przeciwciała ochronne są wytwarzane po siedmiu dniach. 

Co robić, jeśli maluch zachoruje? 

Jeśli dotyczy to maluszka do dwóch lat, trzeba skontaktować się z lekarzem. Ze starszym smykiem z wizytą można poczekać do dwóch dni (chyba, że pojawiła się wysoka gorączka lub dodatkowe objawy). Dziecku trzeba dawać dużo pić. Gdy ma wysoką temperaturę, koniecznie ją obniżaj środkami przeciwgorączkowymi. Jeśli smyk złapał katar, nawilżaj mieszkanie, zakraplaj nosek, a jeżeli kaszle – dawaj syrop. 

Co powinno zaniepokoić? 

Jeżeli wystąpią takie objawy jak wysoka lub przedłużająca się gorączka, przyspieszony, utrudniony oddech, niechęć do jedzenia i picia, zasinienie wokół ust, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Niepokój powinna też wzbudzić zmiana zachowania – nadmierna senność, osłabienie lub pobudzenie. To objawy powikłań. Konieczna jest też wizyta u pediatry, jeśli po okresie poprawy następuje nawrót gorączki i męczącego kaszlu.

Czytaj także:
Jesienne przeziębienia - najczęstsze pytania

źródło: magazyn "Twój maluszek"

Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?