Co robić, gdy dziecko boi się zwierząt?

Nie wszystkie dzieci uwielbiają zwierzęta. Niektóre czują przed nimi strach. Zobacz, jak ułatwić im życie, by na widok psa nie uciekały w panice na drugą stronę ulicy.

lęk przed zwierzętami, dziecko i zwierzęta

fot. Panthermedia

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog

Są ruchliwe, mało przewidywalne, robią dużo hałasu – głośno szczekają lub kraczą, mogą mieć ostre pazurki, dziób i nieprzyjemny zapach – nic dziwnego, że dziecko czasem czuje przed nimi strach. Jeśli zauważysz, że maluch zamiast cieszyć się na widok pieska lub kotka, jest bliski płaczu, postaraj się mu pomóc. Nawet jeśli lęk wydaje ci się irracjonalny, zachowaj spokój. Nie bagatelizuj strachu i nie karz dziecka słowami: „Nie bądź tchórzem!”, ale też nie pozwól, by rządził on życiem malucha.

Skąd się bierze lęk przed zwierzętami?

Uczucie strachu jest częste wśród dzieci. Maluchy boją się obcych, ciemności, rozłąki z rodzicami. To przejaw kolejnych etapów rozwoju, który nie powinien niepokoić. Strach mogą wywoływać też zwierzęta, zwykle węże lub pająki (ponoć lęk przed nimi jest zakodowany w genach, bo ułatwiał naszym przodkom przetrwanie). Ale zdarzają się dzieci, które sztywnieją na widok chomika, brzydzą się ptaków czy uciekają przed pieskiem. Strach bywa też przejawem żywej dziecięcej wyobraźni, warto więc starannie dobierać np. programy telewizyjne i oglądać je z dzieckiem, wyjaśniając, co dzieje się na ekranie.

Jak reagować, gdy dziecko boi się zwierząt?

Nie zmuszaj dziecka do głaskania psa czy kota. Nawet jeśli jest to znajome zwierzę. Nie każ zachwycać się puszystym futerkiem albo liczyć łatek. W ten sposób wywołasz odwrotny efekt – zamiast oswoić ze zwierzęciem, maluch zacznie się jeszcze bardziej bać. Okaż dziecku, że je rozumiesz i wspierasz. Poczuje się pewniej i nie będzie traktowało cię jak przeciwnika, który stoi po stronie tego straszliwego psa lub kota, a nie swojego dziecka. Im pewniej maluch będzie się przy tobie czuł, tym większą dasz mu szansę na przezwyciężenie jego lęków.

Małgorzata Mazurek-Wódz/"Twoje dziecko"
Oceń artykuł  11 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

0la2015.08.17 10:54
Wiem jak to jest mam 16 lat i do ciś czuję paniczny strach na widok kota i psa mam ròwnież fobie społczną gdy byłam dxieckiem cierpiałam na mutyzm wybiòrcz cxyli w pewnych sytuacjach byłam żywym ruchliwym dizieckiem a w innych milcząca z strachu.Z pomocą psychologa poradziłam sobie z mutyzmem wybiòrczym i bo tym nie ma już ani śladu fobia społecxna też znika ale kotòw psòw itp będę się bała do końca życia.Przepraszam za błędy szybko pisałam
Melis2012.07.29 23:12
maciek pisze:sporo racji w artykule ale czemu stdeunt wiedzy o kulturze komentuje program ekonomiczny? ekonomia to bardzo skomplikowana sprawa. autor nie podjąłby się tekstu np z zakresu inżynieri materiałowej bo się na tym nie zna, ale ochoczo pisze o nie mniej skomplikowanej ekonomii, na ktf3rej też nie ma prawa sie znać.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?