Jak wychować mądre dziecko

Jest kilka prostych sposobów, by rozwijać talenty dziecka w codziennych czynnościach.

dziewczynka, dziecko, ubranka dla dzieci

fot. Fotolia

Co to znaczy, że dziecko jest inteligentne?

Czasem jest to po prostu wczesne opanowanie umiejętności liczenia czy pisania, a innym razem może to być naturalna dojrzałość, ciekawość, niezwykła intuicja, która wyróżnia dziecko na tle innych. Sprawdź, jak rozwijać w dziecku te umiejętności.

"Inteligencja jest w 49%genetyczna, a w 51% to wynik stymulacji" mówi dr Lawlis. Inni eksperci zgadzają się, że wpływ rodziców ma tu przewagę. "Zakładamy, że inteligentni ludzie rodzą inteligentne dzieci i można powiedzieć , że inteligencja bierze się z łona matki" - mówi dr Rhee "Ale widziałem nie raz to błędnie koło: Rodzice są przekonani, że ich dziecko będzie gwiazdą ... a ono wcale nią się nie staje. Albo dziecko, w którym nie pokładano zbyt wielkich nadziei, osiąga ogromne sukcesy". To, czy Twoje dziecko będzie inteligentne może jest zapisane w genach, a może zależ właśnie od Ciebie! Oto, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku osiągać nie tylko lepsze wyniki w nauce, ale również rozbudzić w nim entuzjazm:

Rozmawiaj z dzieckiem

Zadawaj dziecku pytania otwarte np. "Co się stanie, jeśli zatrzymaliśmy się na lody w drodze do przedszkola?". Pytania te pomogą dziecku zastanowić się, co wie i pokażą mu, że jego opinia ma znaczenie. Nie martw się, czy ono jest zbyt małe, by zrozumieć. Podobnie, nie bój się użyć stosunkowo wyrafinowanego słownictwa. Możliwe, że początkowo dziecko nie będzie rozumiało znaczenia wszystkich słów, ale wyrazy użyte wielokrotnie w różnym kontekście pomogą mu poznać ich znaczenie. Doktor Karina wspomina,gdy jej córka była mała opowiadała jej o wszystkim, co robi. "Rozmowa była dla mnie priorytetem. Opowiadałam o moich codziennych czynnościach i nawet nie wiem, kiedy moja córka bawiąc się w badanie misi, zaczęła używać takich słów jak stetoskop czy ultrasonograf.".
 

Czytajcie

Badania wielokrotnie wykazały, że dostęp do książek i czas poświęcany na czytanie dziecku (jeden na jednego) są predyktorem sukcesu szkolnego. Czytanie pobudza mózg do wykonania połączeń i buduje wiedzę ogólną o świecie. Jest ono podstawą wszelkiej nauki i pozwala dziecku na przyswajanie treści ze wszystkich dziedzin, w tym również matematyki. Modelujmy więc w dziecku nawyk czytania. Widok rodziców czytających dla przyjemności będzie zaraźliwy, Zachęcaj dziecko do przytulenia się do ciebie na kanapie i wspólnego czytania. Gromadź książki, kładź je w różnych miejscach w domu (na półkach, stoliku do kawy itp.). Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co przeczytaliście. Takie rozmowy są szansą na rozbudowywanie słownictwa dziecka, ćwiczą umiejętność rozumowania tekstu.
Oceń artykuł  9 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Sara2014.09.08 14:30
Każdy chce wychować dziecko na dobrego szczęśliwego i odnoszącego sukcesy człowieka. Ja uważam, że edukacja teatralna też jest bardzo ważna w wychowaniu. Mogę polecić Teatr Małego Widza w Warszawie - jest idealny dla najmłodszych widzów
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?