Jak wspierać zdolne dziecko?

Trzyletnie dziecko, które potrafi już czytać i liczyć, prawdopodobnie zalicza się do grupy dzieci ponadprzeciętnie zdolnych. Zobacz rady psychologa i pedagoga, jak je w tym wspierać.

dziecko, mama, nauka czytania, czytać, książka

fot. Panthermedia

Zdolne dziecko i zabawa

To dobrze, że lubi książeczki i zabawy intelektualne, ale nie należy zapominać, że jest w wieku, w którym powinien przede wszystkim bawić się, również z rówieśnikami. Tylko wtedy jego rozwój będzie harmonijny. Warto teraz poświęcić trochę czasu maluchowi, pomóc mu nawiązać kontakt z innymi dziećmi, zachęcać go do zabaw, a także samemu takie zabawy aranżować.

Nie zmarnuj talentu dziecka

Aby nie zmarnować jego talentu, można podsuwać mu różne książki, pokazywać nowe miejsca, a nawet próbować robić z nim proste doświadczenia naukowe!

Najlepszy sposób na rozwijanie wyjątkowych uzdolnień malca to zachęcanie go do odpowiednio dobranych zajęć i zabaw. Spróbuj zatem określić obszar talentu syna czy córki i pomóż im zabłysnąć!

MA ZDOLNOŚCI LITERACKIE, jeśli np. wcześnie garnie się do nauki czytania, pisania czy chętnie bawi się w układanie wierszyków.
Jak rozwijać dar? Podsuwaj dziecku ciekawe książki i zachęcaj, by układało własne zakończenia przeczytanych opowieści. Bawcie się też słowami (np. szukajcie nazw kwiatów na daną literę).

TALENT SPORTOWY przejawia dziecko, które, np. samo rwie się do nauki pływania, uwielbia zabawy z piłką, jazdę na rowerze, łyżwach czy deskorolce.
Jak rozwijać dar? Kup mu (np. na urodziny) wymarzone łyżwy czy deskorolkę. Chodź z nim na basen, pozwalaj, by wyhasało się na boisku. A jeśli twój siedmiolatek zapragnie uprawiać np. tenis – zapisz go na takie zajęcia.

MAŁY ARTYSTA plastyk dużo czasu spędza na rysowaniu, malowaniu, lepieniu z plasteliny. Plastycznie uzdolniony malec często zauważa też drobne różnice w kolorach (np. dostrzega różne odcienie błękitu nieba).
Pociecha śpiewa bez fałszowania, wystukuje na cymbałkach proste melodyjki czy nawet sama wymyśla oryginalne melodie? To talent muzyczny!
Jak rozwijać dar? Plastykowi dostarczaj przybory do prac artystycznych (kolorowe kredy, papiery do wyklejanek, modelinę, itp.). Posyłaj malca na zajęcia plastyczne (np. do dziecięcego klubu).
Muzykowi puszczaj płyty z jego ulubionymi nagraniami. Pytaj, z czym mu się kojarzą różne dźwięki (może np. z deszczem?). Gdy malec zechce uczyć się na czymś grać, kup mu np. małą gitarę i zapisz go do ogniska muzycznego.
Oceń artykuł  1 głos
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?