Gdy dziecko obgryza paznokcie

Obgryzanie paznokci to nawyk na tle nerwowym. Sprawdź, co zrobić, by maluch przestał obgryzać.

dziecko, jedzenie, je
Obgryzanie lub skubanie paznokci jest dość często spotykane w każdym wieku i nie ma szczególnie złego wpływu na rozwój dziecka. Jest jednak objawem napięcia nerwowego i warto pomóc maluchowi, zanim nawyk się utrwali.

Warto się zastanowić dlaczego dziecko obgryza paznokcie. Często jest to objaw jakiś stresów które przeżywa maluch. Natomiast zlekceważenie tego może spowodować, że obgryzanie paznokci może przemienić się w nawyk, który trudno będzie dziecku pokonać.

Przyczyny obgryzania paznokci

Warto zastanowić się, czy dziecko:
- nie jest zbyt często krytykowane lub poprawiane?
- nie czuje, że wymagania rodziców są zbyt wygórowane?
- nie odczuwa, że sami rodzice są spięci i zbyt wymagający?
- nie widziało w telewizji lub w rzeczywistości sceny lub obrazu, który mógł wywołać u niego niepokój?

Sposoby na odzwyczajenie od obgryzania


1. Wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych rąk i ust
a) Zamknąć dłonie w pięści i mocno ściskać, licząc wolno do dziesięciu, a następnie gwałtownie je rozluźnić. Ćwiczenie powtórzyć trzy razy, aż dziecko będzie miało wrażenie ciepła i ciężkości dłoni.
b) Mocno zacisnąć usta i zęby, oddychając głęboko przez nos. Podczas wydechu gwałtownie rozluźnić usta, pozostawiając je nieco uchylone. Powtórzyć trzy razy.

2. Uświadamianie dziecku negatywnych strony obgryzania paznokci.
Należy cierpliwie i konsekwentnie tłumaczyć maluchowi, że będą go bolały paluszki, że będzie miał brzydkie ręce, że jest to niedobre przyzwyczajenie itp.

3. Ograniczanie sytuacji, w których dziecko powraca do obgryzania paznokci...
Warto wymyślać dziecku zajęcia, podczas których używane są obie rączki (wycinanie, klejenie, lepienie z plasteliny). Można też włożyć mu do dowolnej ręki, na przykład w czasie rysowania, małą chusteczkę lub miękką piłeczkę. Minimalizuj możliwość wystąpienia sytuacji stresowych, w których dziecko powraca do tego nawyku.

Czego unikać?
Nie należy wyśmiewać dziecka, czynić mu wymówek, zwracać bez przerwy uwagi, karać, denerwować się. Takie zachowania nie przyniosą rezultatu, a wręcz przeciwnie, mogą tylko nasilić nawyk, gdyż dziecko czuje, że nie jest w stanie usatysfakcjonować rodziców.

Specjalne sposoby na walkę z nawykiem:
Można zastosować kilka sztuczek pomocnych w walce z nawykiem. Najlepsze są tu działania motywacyjne, czyli za każdy odniesiony sukces chwalić malucha, podkreślać jak dobrze sobie radzi. Od czasu do czasu pożądana jest również nagroda w postaci jakieś drobnego prezentu.
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?