Dlaczego warto obchodzić Halloween?

Rozchichotane duszki, wampirki w pelerynach, pięknie rozświetlone szczerbate dynie. Obchodzić Halloween z dzieckiem, czy nie?

Halloween, przebrania na Halloween, stroje na Halloween

fot. Fotolia


Rok w rok przed świętem Halloween odbywają się poważne dyskusje, podczas których  padają wielkie słowa. Słychać np. że to grzech (choć nie wszyscy księża tak mówią), że ślepe naśladownictwo, etc, etc. Nie namawiamy, by je obchodzić, jedynie proponujemy, by spojrzeć na Halloween z dystansem i uśmiechem. Są co najmniej cztery powody, by to zrobić:

1. Halloween to świetna okazja do zabawy i spędzenia czasu z dzieckiem

W listopadzie, gdy dzień jest już krótki i na ogół jest ponuro, większość ludzi spuszcza nosy na kwintę. W takich okolicznościach każda okazja poprawienia maluchom (i sobie także!) nastroju jest na wagę złota. Można zaprosić do domu dzieci przyjaciół, wspólnie coś zrobić, pobawić się, pośmiać. I właśnie o zabawę i bycie razem chodzi!

2. W Halloween można się oryginalnie przebrać

Maluchy uwielbiają się przebierać, a Halloween to dobra okazja, by włożyć na siebie coś innego niż dyżurny kostium księżniczki albo Batmana. Wcielanie się w paskudne wiedźmy czy inne okropieństwa uczy dystansu do siebie – maluch przekonuje się, że nie zawsze trzeba wyglądać jak Barbie albo superbohater. Czasem im okropniej i zabawniej, tym lepiej!
Nie trzeba kupować gotowych strojów, można (i warto!) zrobić je samemu – z tego, co jest w domu. Będą koślawe i zupełnie inne niż te z obrazków? W tym ich urok.
Zrobienie fajnego przebrania nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Można np. zrobić to, co Iwona, mama pięcioletniego Kuby. – Gdy niespodziewanie wpadli do nas halloweenowi goście, przebrałam synka za mumię. Nie miałam bandaży, więc owinęłam go... papierem toaletowym
–wspomina. – Mój syn, Bartek, zrobił z kuzynką maski z ... naleśników. Dzieci wygryzły w nich otwory na oczy i usta, a potem biegały, trzymając je przy twarzy, oczywiście przeraźliwie wyjąc.

3.  Halloween to świetny powód, by wspólnie z dzieckiem zrobić dekorację domu

Sklepy pękają w szwach od halloweenowych dekoracji. Można kupić lampiony, girlandy, naklejki, jednorazową zastawę stołową i masę innych gadżetów z dmuchanymi tarantulami włącznie.
My jednak gorąco namawiamy do samodzielnego robienia ozdób, bo to świetna zabawa, a przy okazji doskonałe ćwiczenie dla małych raczek. Można np. nadmuchać balony i domalować im markerem upiorne buźki.
– Moja rodzina najbardziej lubi robienie lampionów z dyni. Dzieci kochają je głównie dlatego, że mogą wybierać miąższ rękami. Ja – za piękne, ciepłe światło i za to, że dzięki nim zaczęliśmy jadać zupę dyniową z imbirem. Pycha! – opowiada Renata, mama dwójki przedszkolaków.

4.  To dobra okazja do wspólnego przyrządzania przysmaków

Najprostsze duszki można zrobić z bananów. Trzeba je obrać, przekroić na pół i dorobić im oczy. np. z goździków.
Można też zrobić upiorne paluszki albo nawet pójść na całość i usmażyć... pajęczynę z ciasta naleśnikowego.
Najważniejsze jest to, by uruchomić wyobraźnię i dobrze się bawić!

Oceń artykuł  1 głos
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

super mama2015.03.29 17:54
Super! Napewno kiedyś wykorzystam
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?