W co sie bawić z maluchem zimą siedząc w domu

Gdy na dworze zawierucha albo szkrab troszkę choruje, plac zabaw zorganizuj w domu. Podpowiemy Ci w jaki sposób zabawić roczniaka i kilkulatka siedząc w czterech ścianach. Bądź rodzicem z pomysłami na zabawę w każdej sytuacji.

zabawki, dziecko, mama
Dla dziecka, które skończyło roczek mama jest najlepszym partnerem do zabawy. Jeszcze nie ciągnie go do rówieśników, na razie bacznie przygląda im się z daleka. Dlaczego stanowicie dobraną parę? Ty masz setki pomysłów na zabawy, dla dziecka jesteś duża i silna. Maluszka rozpiera energia, dotyka, próbuje, zagląda – i nie ma mowy, by go powstrzymać.

W drugim i trzecim roku życia malec odkrywa, do czego służą otaczające go przedmioty. Ale z radością o tym zapomina. Wtedy garnek przestaje być garnkiem, a staje się perkusją, stawem dla gumowych kaczek albo strażackim kaskiem. Dzięki temu nie potrzebujesz wielu zabawek, by zapewnić maluchowi doskonałą rozrywkę, przy okazji ćwicząc jego paluszki, rozwijając wyobraźnię i wyostrzając zmysły. Oto garść pomysłów.

Domowe zabawy zimowe rodzica i dziecka


Gdy na dworze zawierucha albo szkrab troszkę choruje, plac zabaw zorganizuj w domu.
  • Sprytne paluszki
Wielką frajdą dla dziecka będzie lepienie. Może to robić z plasteliny, ciastoliny, ale wykorzystaj też ciasto solne. Świetnym materiałem do lepienia, np. figurek zwierząt, są chrupki kukurydziane. Potnij je na krótsze kawałki, z których powstaną krówki, kotki i pieski. Aby skleić chrupki, wystarczy zwilżyć ich końce wodą. Gdy farma będzie już gotowa, naśladujcie odgłosy, jakie wydają zwierzęta.
Co to daje: zabawa doskonali precyzję rączek, uwrażliwia wnętrza dłoni oraz receptory znajdujące się w opuszkach palców.
Uwaga! Jeśli lepicie z plasteliny, ciastoliny czy masy solnej, pilnuj, by dziecko ich nie jadło. Bawcie się w „ciepłe–zimne” – podawaj malcowi kawałki masy z lodówki lub ogrzane w dłoniach. Niech oceni ich temperaturę.
  • Kuchenna orkiestra
Przygotuj drewniane łyżki, pokrywki, deseczki oraz plastikowe pojemniki. Możecie razem zorganizować fantastyczny koncert. Dziecko z ciekawością będzie słuchało dźwięków, jakie wydają wasze instrumenty i z pewnością samo też chętnie zagra. Daj też maluchowi szczelnie zamknięte, ale lekkie pojemniki z grochem, ryżem czy cukrem i pozwól nimi potrząsać.
Co to daje: stymuluje zmysł słuchu, rozwija koordynację ręka–oko.
Uwaga! W drugim roku życia dzieci fascynują zakrętki, zatyczki, wieczka itp. Daj malcowi pudełka – niech wrzuca do nich różne rzeczy, a potem je wyjmuje.
  • Mały detektyw
Wyjmij z szuflady czapki, szaliki, rękawiczki. Czyje to rękawiczki? Mamy czy taty? Gdy maluch opanuje tę sztukę, pora na wyższy stopień wtajemniczenia. Pomieszaj części garderoby i razem szukajcie par. Włóż na swoją i dziecięcą dłoń po rękawiczce, a potem poproś dziecko, by znalazło taką samą i włożyło ją na drugą rękę. Zacznij od 2–3 par w wyraźnie różnych kolorach. Z czasem może być ich więcej.
Co to daje: doskonali umiejętność kojarzenia. To również trening koncentracji.
Uwaga! Możecie wykorzystać skarpetki i duże plastikowe lub materiałowe klocki.


Oceń artykuł  3 głosy
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Ewa2015.02.03 20:26
Ciekawe propozycje zabaw dla maluszków powyżej roku.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?