W co się bawić z maluchem zimą na dworze?

Obojgu wam przyda się trochę dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Dlatego podpowiadamy kilka zabaw na dworze.

sanki

Zimowe zabawy na świeżym powietrzu

Byłoby wspaniale, gdyby zima sypnęła śniegiem. Ale i bez niego można się nieźle bawić. Ubierzcie się wygodnie – lepsze kilka warstw wygodnego ubrania niż puchaty kombinezon, w którym mały kosmonauta ledwie się rusza. Weź zapasowe rękawiczki, a na sanki – kocyk pod pupę.
  • Rzuty do celu
Najpierw ulepcie śniegowe kulki – małe i większe. Celujcie nimi np. w drzewo lub murek. Możecie bawić się w „kto rzuci dalej, a kto wyżej”. Aby nie stać ciągle w miejscu, urządźcie wyścigi z kulami: lepimy swoje kule, a potem biegniemy z nimi np. do drzewa i z powrotem. Jeżeli nie ma śniegu, sięgnijcie po szyszki albo kamyki.
Co to daje: takie zawody to dla malca podstawy zdrowej rywalizacji. Uczą oceniać odległość, dziecko poznaje znaczenie słów: duża–mała, wysoko–nisko itp.
Uwaga! Nie sadzaj spoconego malucha na sankach zaraz po energicznych harcach. Lepiej zróbcie sobie krótki spacer, by ochłonąć, ale nie wychłodzić organizmu za szybko. Niech dziecko ciągnie sanki (na zachętę połóż na nich kilka śniegowych kul).
  • Wydeptywanki
Maluszek zapewne będzie zafascynowany śladami, jakie zostawia. Odbijajcie ślady własnych butów, wydeptując na śniegu rozmaite kształty. Możecie bawić się też w chodzenie po swoich śladach.
Co to daje: doskonali zmysł równowagi uczy rozpoznawania kształtów.
Uwaga! Zacznijcie od wydeptywania na śniegu najprostszych kształtów: linii, kółka; ze starszym dzieckiem rysuj bardziej skomplikowane kształty, np. słoneczko, kwiatek, serduszko, auto.
  • Zabawa w chowanego
Park, plac zabaw, podwórko – w tę zabawę możecie bawić się wszędzie, jeśli tylko nie jest mokro. Koniecznie zamieniajcie się rolami.
Co to daje: ćwiczy spostrzegawczość i zmysł obserwacji, ale też oswaja malca z sytuacjami, kiedy mama znika na pewien czas, ale zawsze się odnajduje. Oswaja lęk przed rozstaniem. To dobry trening dla dziecka, które wkrótce będzie zostawać z nianią lub pójdzie do żłobka.
Uwaga! Jeśli malec przez dłuższą chwilę nie może cię znaleźć, ułatw mu zadanie, by się nie przestraszył – zawołaj go po imieniu, pomachaj zza drzewa czapką.
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?