Gimnastyka dla starszego smyka

Po co przedszkolakom gimnastyka? Czy nie lepiej, żeby zamiast robić skłony i przysiady, wykorzystywały czas inaczej, na przykład uczyły się angielskich słówek?

maluch, przedszkolak, gimnastyka
Wszyscy chcemy, by nasze maluchy były mądre i dużo umiały, ale czy w równym stopniu doceniamy ruch? Wielu z nas, rodziców, woli zapisać malca na szachy, niż iść z nim na plac zabaw. Wielu bardziej ceni zabawki edukacyjne niż piłki i skakanki. Chyba wszyscy (nie zawsze zdając sobie z tego sprawę) mówimy rzeczy w stylu: „Nie wierć się”, „Czy mógłbyś choć przez minutę posiedzieć w miejscu?”, „Przestań wreszcie skakać i zajmij się czymś sensownym”.  Tymczasem ruch, gimnastyka są potrzebne dzieciom jak powietrze i jedzenie.

Zapobiega kłopotom
– Kościec dziecka jest delikatny i bardzo wrażliwy. Brak ruchu i złe nawyki (siedzenie przed telewizorem, siadanie z podwiniętą nogą itd.) powodują, że malec zaczyna się garbić, a kręgosłup mu się krzywi  – tłumaczy mgr Dominika Rucińska, specjalistka z zakresu gimnastyki korekcyjnej, która od lat prowadzi zajęcia wychowania fizycznego dla wrocławskich przedszkolaków.
Ruch może zapobiec kłopotom, bo wzmacnia mięśnie, kości (sprzyja ich mineralizacji), ścięgna i więzadła (uelastycznia je i zwiększa ich wytrzymałość). Poza tym pobudza dojrzewanie układu nerwowego, poprawia wydolność układu oddechowego i układu krążenia, a przez to wpływa na cały organizm. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają nawet skorygować istniejące już wady postawy.
Jest również bodźcem do rozwoju psychicznego: dziecko opanowuje nowe umiejętności i aktywniej poznaje świat. Dzięki niemu czuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. – Zauważyłam, że zwinne, sprawne ruchowo dzieci są odważniejsze i łatwiej odnajdują się w grupie rówieśników. Są pewniejsze siebie. I mniej narażone na wypadki, bo są po prostu sprawniejsze, rzadziej upadają itd.

Pod okiem fachowca
Czy do prawidłowego rozwoju nie wystarczyłaby przedszkolakowi zabawa na podwórku? – Kiedyś wystarczała. Place zabaw i podwórka były pełne dzieci, które od świtu do nocy wspinały się na drabinki, łaziły po drzewach, robiły fikołki na trzepaku, skakały w gumę i robiły tysiąc innych rzeczy. Teraz jest inaczej. Dzieci nie są aż tak aktywne. Znam maluchy, których aktywność fizyczna ogranicza się do pokonania kilku kroków na trasie dom–samochód, samochód–przedszkole i z powrotem. Większy wysiłek czy spontaniczna, wymagająca ruchu zabawa to coś, co dla nich nie istnieje. Dlatego tak ważne są zorganizowane zajęcia ruchowe w przedszkolu – mówi Dominika Rucińska.
No tak, ale co właściwie one dają? – Mięśnie ćwiczącego dziecka wykonują intensywną pracę, przez co zwiększają swoją objętość i siłę. Dzięki temu lepiej utrzymują kościec malca, a szczególnie jego kręgosłup. Wykonując najróżniejsze przysiady, skoki czy skłony, malec staje się sprawniejszy, silniejszy, bardziej wytrzymały, szybszy, zręczniejszy, zwinniejszy, bardziej gibki, lepiej skoordynowany. Są także inne korzyści. Na przykład takie, że w przedszkolu dzieci uczą się gier i zabaw, które w przyszłości pomogą im szybciej opanować umiejętności potrzebne do uprawiania różnych dyscyplin: jazdy na nartach, gry w tenisa itd., a które już teraz mogą wykorzystywać w domu i na placu zabaw – tłumaczy specjalistka.
Oceń artykuł  12 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Manuela Pooch2012.06.12 10:07
Entenschnabeldino
Omer2012.05.17 09:55
Proceder trwa nadal, dzisiaj otrmzyałem maila o treści: Witam Cię Drogi użytkowniku komunikatora tlen.pl! Dziś bez wątpienia jest Twf3j szczęśliwy dzień! Jako moderator tego komunikatora, pragnę Cię poinformować, że Twf3j Nick w portalu tlen.pl jest jednym z trzech Nickf3w, ktf3ry wygrał Odtwarzacz muzyki mp4 Philips oraz telefon nokia 6500 z mobilnym Internetem! Gratulujemy! Aby potwierdzić, chęć odebrania nagrody wyślij, sms TCC.aczek.venore.saphira na numer 92550 za 1,22 z VAT.Gratulujemy jeszcze raz Moderatorzy komunikatora tlen.pl!Prf3bowałem zgłosić sprawę tlenowi. W odpowiedzxi otrmzyałem automatyczny email, że odpowiedzą w ciągu trzech dni.Dla nie wtajemniczonych: SMS na nr 92550 kosztuje 30,50 zł!
kha2012.05.15 11:44
Po prostu bosike :-)Narazie w wielkich centrach handlowych, powierzchnia, na planach, jest oznaczona kolorami wg. branzy sklepow.Byc moze np. w blue city w wawie, w tych dziwnych terminalach, z ktorych mozna wysylac zdjecia, pojawia sie mozliwosci wyboru tagow na podstawie ktorych zostana wyroznione na planie okreslone sklepy :-)
Taysla2012.05.14 19:46
Myniek / Dobrym rozwiązaniem było by zniesienie ocen na tej lejcki. Wszystkie sprawdziany odbywały by się na zaliczenie. W wczas r żnice fizyczne były by o wiele bardziej mniej znaczące."( )lecz w 90% szk ł największą część roku szkolnego zajmuje gimnastyka."Nie zgodzę się z tym, albo znam tylko szkoły wliczone do tych 10% :)
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?