Zabawy z małym naukowcem

Poznaj nasze pomysły na proste zabawy dla przyszłych matematyków i naukowców.

dzieci, malowanie

fot. Panthermedia

W co się bawić, gdy za oknem leje? Możliwości jest bez liku, np. zabawy dla ciekawych świata małych naukowców i przyszłych matematyków. Oto niektóre z nich.

1. Zrób sam swój kolor

Mieszajcie farby, żeby uzyskać  nowe kolory. Jaka barwa powstanie jeśli zmieszacie żółty z niebieskim? A z czerwonym? 
Możecie też mieszkać kolorowe płyny, np. zabarwioną farbką wodę. Do takich eksperymentów świetnie nadają się również farby zrobione z błyskawicznego kisielu i plakatówki.

2. Zróbcie swoją tęczę

Nalejcie do miski wodę i włóżcie do środka lusterko, tak, by opierało się o ściankę.  Jeśli skierujecie snop światła (np. latarki) na "podwodną" część tafli,  na trzymanej za latarką kartce powinniście zobaczyć tęczę

3. Prysznicowy wir wody

Napełnijcie wannę wodą i włóżcie pod kran piłkę. Strumień wody sprawi,  że zacznie wirować.

4. Kostka i pionki w grze

Na przykład te najprostsze,  z kostkami i pionkami, które przesuwają się o określoną ilość pól. Grając w nie malec uczy się liczyć mimochodem, nie wkładając w to żadnego wysiłku. Możecie też zagrać w kości: wygrywa ten, kto wyrzuci największą ilość oczek.

5. Liczenie i mierzenie

Liczcie wszystko co się da: klocki, autka, marchewki, które lada moment trafią do zupy. A przy okazji szeregujcie i grupujcie przedmioty (od najmniejszego do największego, kolorami itd.).

Zmierzcie pokój, tapczan, parapet albo cokolwiek innego, Możecie to zrobić stopami, zgiętą w łokciu ręką, książką, patykiem, kawałkiem sznurka. Ile "sznurków" mierzy tata, a ile mama?

Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Ile tasiemek liczy mama niania i dziecko2014.09.22 15:13
Sympatyczne zabawy
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?