5 zabaw rozwijających wyobraźnię

Poznaj nasze propozycje zabaw rozwijających wyobraźnię przedszkolaka.

dziecko, uśmiech, zabawa, chłopiec

W co się bawić, gdy za oknem leje? Możliwości jest bez liku, np. zabawy rozwijające wyobraźnię.  Oto niektóre z nich.

1. Pantomima, czyli zabawa bez słów

Co to za zwierzę, które biega na czworakach, obskakuje gości i podnosi nogę przy każdej ścianie? Jakie stworzenie pełza bez pomocy rąk i nóg? Jakie drapie się po głowie i robi głupie miny?
Można także wcielać się w różne postaci, np. kapryśną księżniczkę albo groźnego (i bardzo śmiesznego) potwora.
 

2. Zabawa w teatr

Wystarczy deska do prasowania albo kij od szczotki ułożony na oparciach krzeseł oraz prześcieradło, koc albo duży obrus. I oczywiście publiczność (choćby jednoosobowa), która nagrodzi przedstawienie gromkimi brawami. 
Kukiełki czy pacynki można zastąpić pluszakami albo czymkolwiek innym, choćby nadzianymi na widelec jabłkami lub bananami.
Treść sztuki dowolna. Najfajniej jest wówczas, gdy tekst powstaje na bieżąco.
Aha! Nie zdziw się, jeśli usłyszysz "A teraz przerwa na reklamę" Cóż, takie czasy.
 

3. Pałac księżniczki

Nie trzeba wiele, by przeobrazić dziecięcy pokój w komnatę z bajki, tropikalny las albo rozszalałe morze. Wystarczy jakiś drobiazg (np. szal do okrycia krzesła by przeobraziło się w tron albo paprotka udająca palmę) a resztę – włącznie ze skarbcem i sztormowymi falami –  można sobie wyobrazić.
Najważniejsze są okrzyki ("Uważaj, rekin po prawej! Nie dotykaj tego! To jest zaczarowane") i przygody, które wspólnie przeżywacie.
 

4. Słuchanie kropli deszczu i szumu wiatru

Włączcie muzykę, zamknijcie oczy i puśćcie wodze fantazji. Jakie obrazy nasuwa wam melodia?  Bębniący o parapet deszcz? Dostojnie kroczące damy w długich sukniach?  Kołyszące się drzewa?
 

5. Zabawa w udawanie

Wyobraźcie sobie, że w waszym domu zamieszkał pies albo na przykład mały, energiczny  hipopotam. Karmcie go, głaszczcie, bawcie się z nim, a jeśli zacznie rozrabiać, przywołajcie go do porządku.
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?