Nie tylko celiakia!

To różne choroby, ale łączy je jedno: nadwrażliwość na gluten.

ciastka, dziecko, kuchnia, słodycze
Na diecie bezglutenowej powinny być dzieci chore na: alergię, celiakię i NCNG. To różne choroby, ale łączy je to, że dolegliwości są reakcją na gluten w diecie. 
  • Celiakia – to tzw. choroba autoimmunologiczna, polegająca na tym, że organizm pod wpływem glutenu atakuje sam siebie. Jest nieuleczalna. Chorzy muszą stosować dietę przez całe życie. 
  • Alergia na gluten – o takim uczuleniu mogą świadczyć objawy ze strony przewodu pokarmowego: kolka, wzdęcia, biegunka oraz dolegliwości ze strony innych układów, np. oddechowego czy skóry. Alergia u dzieci często jednak mija z wiekiem. 
  • Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCNG) – objawy tej choroby są takie same jak przy celiakii z tą różnicą, że kosmki jelitowe pozostają niezmienione, a we krwi nie stwierdza się obecności przeciwciał typowych dla celiakii.
Polecamy: Źródło: magazyn "Twoje Dziecko"
Oceń artykuł  1 głos
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Aniaa2019.06.09 12:34
Hej wczoraj wróciłam z miasta. Jestem tak podekscytowana, że muszę się pochwalić, że udało mi się dostać bon na zakupy do rossmanna. Trzeba było tylko wpisać adres e-mail, w zasadzie nic mi nie szkodziło więc go tam podałam, a po 3 dniach dostałam tam instrukcje jak odebrać darmowe zakupy do rossmanna. Macie tutaj linka mam nadzieje, ze wam też się uda konkurs-rossmann.site
Aniaa2019.06.09 12:26
Darmowe zakupy do wygrania konkurs-rossmann.site Mi udało się wygrać, i po 3 dniach dostałam na mailu informacje jak zgarnąć bon na zakupy. Polecam
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?