Późne macierzyństwo - 5 argumentów za

Czy warto rodzić po 35. roku życia? Okazuje się, że tak.

mama, niemowlę, tulić

1. Późna ciąża jest świadoma i planowana

Najczęściej, gdy kobieta decyduje się tuż przed lub tuż po 40. na dziecko, jest to świadoma i przemyślana decyzja. Taka mama jest spełniona, łatwiej znosi wyrzeczenia i niedogodności, chętnie stosuje się do zaleceń lekarza. Często "późne" mamy długo przygotowują się do ciąży, bardzo o siebie dbają: uprawiają sport, zdrowo się odżywiają, nie mają nałogów, regularnie kontrolują stan zdrowia. Lekarze i położne potwierdzają, że takie mamy lepiej współpracują także podczas porodu.

2. Ciąża odmładza

Kobiety, które decydują się na dziecko po 35. roku życia, zgodnie potwierdzają, że ciąża odmładza. Burza hormonalna pozytywnie przekłada się na wygląd kobiety, drobne zmarszczki się wygładzają, ciążą, a później dziecko, nadają nową jakość w związku z wieloletnim stażem. Kobieta czuje się piękniejsza i odkrywa na nowo swoją kobiecość.

3. Dojrzała mama jest spokojniejsza

Często kobiety decydują się zostać mamą dopiero przed 40., bo wcześniej chcą zadbać o swoją sytuację zawodową i finansową tak, by maluchowi niczego nie brakowało i by mama nie musiała martwić się dodatkowo. Dlatego dojrzałe mamy mają najczęściej ustabilizowaną sytuację finansową i życiową, co oszczędza wielu stresów. Rzadziej też łamią sobie głowę tym, czy na pewno decyzja o dziecku była dobra, bo decyzja o zajściu w ciążę była świadoma.

4. Mama ma więcej czasu

Mamy, które zdecydowały się na dziecko po skończeniu 35. lat, więcej czasu przeznaczają na zabawę i naukę z dzieckiem. Są bardziej świadome tego, jakie znaczenie ma czas spędzony z dzieckiem. Poza tym nie muszą już tak gonić, jak dwudziestolatki - ich sytuacja życiowa jest bardziej ustabilizowana, miały wiele czasu na podróże i życie towarzyskie i teraz mogą się poświęcić macierzyństwu.

5. Dzieci starszych mam są mądrzejsze

Badania przeprowadzone przez prof. Elizabeth Gregory pokazują, że dzieci starszych mam są bystrzejsze, mądrzejsze, lepiej się uczą. Prawdopodobnie spowodowane jest to faktem, że starsze mamy lepiej się przygotowują do ciąży, lepiej odżywiają, mają mniej stresów związanych z niestabilną sytuacją życiową, rzadziej mają kłopoty finansowe.
Oceń artykuł  17 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

kiddd2014.04.27 20:58
a w indiach jest koleś który w wieku 96 lat został ojcem. dajecie wiarę? to jesst dopiero póżne rodzicielstwo! w "chcemy być rodzicami" napisali że on kocha sięze swoją żoną 3 razy w ciągu nocy :D to jest dopiero zdrowie
buba2013.08.23 23:41
A ja mam 41 lat i roczne dziecko. pierwsze dziecko urodziłam krótko po 20 roku życia, więc mam porównanie. jako młoda mama i mama dojrzała funkcjonuję podobnie, miłość do maleństwa jest przecież tak samo silna bez względu na wiek mamy. jako dojrzała kobieta i doświadczona mama jestem rzeczywiście bardziej nastawiona na dziecko a nie na siebie, nie 'miota' mną już tak jak kiedyś. Wydaje mi się , że wiem co jest najważniejsze w wychowaniu młodego człowieka. Mam chyba więcej energii niż przed ciążą, schudłam, nie przejmuję się swoim wiekiem, moje życie nabrało nowego wymiaru. Związek też uległ przebudowaniu na lepsze. jesteśmy lepiej zorganizowani. Co do dziadków - może zanim dziecko dorośnie, faktycznie się zestarzeją, ale ile ma za to młodych cioć i kuzynostwa gotowych rozpieszczać. jest świetnie.
Edyta2013.02.17 23:51
Zgadzam się z artykułem,ja też urodziłam "pózno",choć teraz wydaje mi się,że "trzydziestka" to idealny wiek na macierzyństwo.
moni2013.01.25 20:13
Mam 34 lata i pięcioletnią córcię a od 1,5 roku próbuję po raz drugi zostać mamą, narazie bez skutku i jak tak dalej pójdzie nie wiem czy nie zrezygnuję bo zdecydowanie mam mniej siły na opiekę nad dzieckiem niż kilka lat temu. Z drugiej strony odpadają zmartwienia związane z pracą, sytuacją mieszkaniową bo tu po 30- tce jest pełna stabilizacja. Tak czy inaczej- marzę żeby ta druga ciąża nie nastąpiła przed 40- tką...
Koluna2012.12.15 07:18
A ja mam 35 lat i od 5 lat staram się o dziecko i jeśli mi się uda ( w co mocno z mężem wierzymy ) nawet w wieku 38 lat to i tak będę młodą, szczęśliwą mamą :-)
Anyżówka2012.12.14 11:46
Zawsze są jakieś plusy i minusy. Czekać z ciążą do 40-tki jest bardzo nierozsądne, bo można się nie doczekać..... Poza tym takie dziecko często ma słaby kontakt z dziadkami, bo ci są najczęściej za starzy na aktywne zabawy z wnukami (jeśli jeszcze żyją). Rodzice też w wieku nastoletnim swoich dzieci młodzi nie są.....
karolina2012.12.13 12:13
nie zdodze sie z tym artykulem.pierwsze dziecko urodzilam swiadomie wi wieku 19 lat i mimo iz bylam mloda,swietne sobie radziam wyrzekalam sie wszystkiego dla dobra dziecka.taraz mam 32 lata i wlasnie urodzilam trzecie dziecko i tak samo jak przy pierwszym wychowuje je bardzo rozsadnie.roznica jest tylko taka,ze przy pierwszym mialam wiecej energi,wie ne wiem czy pozne macierzynstwo jest takie fajne.ja osobiscie jestem za rodzeniem do 30 roku zycia,mimo iz sama urodzilam po 30,czego nie chcialam,ale wczesniej nie dalo rady.
Dina2012.12.12 23:51
Mam 30 lat i tak samo jestem tego wszystkiego świadoma..
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?