Jak ułatwić dziecku rozstanie z mamą

Chcesz wyjść do pracy, ale dziecko nie odstępuje cię na krok? Płacze, gdy je zostawiasz? Sprawdź, jak reagować.

dziecko, mama, tulić, płacz, łzy
Po urlopie macierzyńskim szybko musiałam wrócić do pracy i moją córką zajęła się niania. Moje zniknięcie nie zrobiło na Paulince większego wrażenia. Niania jest bardzo miła i dobrze zajmuje się dzieckiem. Jednak teraz, gdy Paulina ma rok i cztery miesiące, zaczęło się dziać coś dziwnego. Moja córka płacze, gdy wychodzę, a gdy jestem w domu, chce być tylko ze mną. Koleżanka poucza mnie, że nie powinnam ulegać małej i po prostu zostawiać ją płaczącą w drugim pokoju. Sama nie wiem co robić.

Na pytanie o rozstanie dziecka z mamą odpowiada Krystyna Zielińska, psycholog:


Nie widzę niczego dziwnego w zachowaniu Paulinki. Myślę, że po prostu pozostaje ona w bardzo silnym emocjonalnym związku z Panią, więc potrzebuje dużo ciepła i zwykłego codziennego kontaktu z mamą. Musiała Pani szybko wrócić do pracy, tymczasem wczesne rozstania są dla malutkiego dziecka trudne i zazwyczaj okupione większym, choć na pozór niewidocznym stresem, mogą stanowić przyczynę lęków w przyszłości. Może córka podświadomie obawia się utraty mamy? A może czegoś się przestraszyła podczas Pani nieobecności, a nie było przy niej mamy, która ukoiłaby lęk, i dziewczynka teraz pilnuje, by najważniejsza dla niej osoba znów nie zniknęła.

Rady koleżanki są niewłaściwe. Postępując zgodnie z nimi, można jedynie zachwiać w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Na pewno serce podpowiada Pani inne rozwiązanie. Można uczyć córeczkę samodzielnej zabawy, ale trzeba to robić bardzo delikatnie, przy pełnej akceptacji z jej strony. Na początek mogą to być zabawy w chowanego, lub inne wymagające chwilowych rozstań. Trzeba też do tych zabaw wprowadzić osobę trzecią – tatę lub babcię, a także zapraszać do domu inne dzieci. Przypuszczam, że już niedługo lęk przed rozstaniem z Panią ulegnie złagodzeniu.
"Twoje dziecko"
Oceń artykuł  7 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Luella2016.05.27 11:00
Deadly accurate answer. You've hit the bueeslyl!
martyna minda2013.11.19 20:04
mój naj lepszy dzień, czuje sie jak kopciuszek.moja naj lepsza koleżanka, sie zakochała, ma na imie karolina a chłopak,mateusz kocha sie w nim jak szalona,a chłopak wcale się w niej nie kocha.karolina jest jedynaczką,zazdroszcze jej bo ja mam brata, brat jest nie do wziencia.ja mam takiego chłopaka, ma na imie tobiasz nie nawidzie go, a on mnie kocha kiedyś mnie pocałował w usta to było w pszeczkolu ktedy byłam nie normalna w pszyczkolu w łazience ,tobiasz powiedział że jutro wezmiemy ślub, tobiasz teras jest w drugiej klasie, a ja jestem w pierszej, tobiasz dalj mnie kocha, a ja sie ciesze że ja go nie kocham.koniec
martyna minda2013.11.19 15:46
co to, czesć mam na imie jola,co robisz.zbieram szyszki,czy pobawisz sie zemną, od powiedziała mi.tak,oczwiscie, choć pobawimy
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?