Większe przywileje dla rodzin w 2013r.

Urlop rodzicielski od czerwca, dofinansowanie in vitro od lipca, tańsze przedszkola od września ...

tata, rodzina, ojciec, zabawa z dzieckiem

fot. Panthermedia

W październiku 2012 r. przy okazji tzw. II expose rząd zapowiedział realizację 5 kluczowych rozwiązań na rzecz rodzin, które odpowiadają 5 etapom życia młodych ludzi:
  1. Kupno pierwszego mieszkania  ->  Program "Mieszkanie dla młodych"
  2. Ciąża -> dofinansowanie in vitro
  3. Narodziny dziecka -> Roczne urlopy rodzicielskie
  4. Opieka nad dziećmi -> Dofinansowanie budowy żłobków
  5. Pierwsze kroki dziecka w edukacji -> Przedszkole za złotówkę

Jak przebiega realizacja zapowiedzi prorodzinnych z tzw. II expose?

Roczne urlopy rodzicielskie

Urlop rodzicielski to urlop płatny, w trakcie którego przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% lub 60%. Rodzice mogą dzielić pomiędzy siebie czas spędzony z dzieckiem. Informacje o tym z jakich części składa się urlop dla rodziców można znaleźć tutaj (kalendarz urlopu): Urlop rodzicielski i macierzyński 2013 - co warto wiedzieć?

Zobacz też: Wniosek o urlop macierzyński - wzór >>
 
Roczne urlopy rodzicielskie funkcjonują od 17 czerwca 2013 r. i obejmują wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2013 r.

Czytaj też: Urlop ojcowski 2013 >>

Dofinansowanie in vitro

W lipcu ruszył rządowy "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016". W ciągu 3 lat Program obejmie ok. 15 tys. par, a każda z nich będzie mogła skorzystać z dofinansowania 3 cykli leczniczych. Po raz pierwszy zabiegi te są finansowane z budżetu państwa.
 
Para, która chce skorzystać z Programu, powinna się zgłosić do jednego z ośrodków, które podpisały umowy z  Ministerstwem Zdrowia. Decyzja o kwalifikacji pary do Programu jest równoznaczna z dofinansowaniem leczenia.
 
Program funkcjonuje od 1 lipca 2013 r.

Więcej żłobków

Nowelizacja ustawy żłobkowej ułatwi samorządom tworzenie nowych placówek, przede wszystkim dzięki zmianie zasad ich dofinansowania. Do tej pory dotacje z budżetu państwa na żłobki wynosiły 50%, a będą wynosić do 80%. W 2013 r. resort pracy przeznacza na ten cel 90 mln zł.
 
Nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta 25 czerwca 2013 r. i weszła w życie 13 lipca 2013 roku.

Przedszkola za złotówkę

Już od września 2013 r. rodzice za pobyt dziecka w przedszkolu będą płacić mniej. Minimum 5 godzin będzie nadal bezpłatnych, ale za każdą kolejną rodzice zapłacą maksymalnie 1 zł. Do tej pory opłaty za dodatkowe godziny były ustalane przez samorządy i sięgały nawet 3,98 zł. Na dodatkowe godziny opieki przedszkolnej, a także ułatwienie dostępu do edukacji przedszkolnej samorządy dostaną dotację z budżetu państwa.
 
Ustawa "przedszkolna" została podpisana przez prezydenta 26 czerwca 2013 r. Nowe zasady będą obowiązywać już od 1 września 2013 r.

Program "Mieszkanie dla młodych"

Pomoc państwa będzie polegała na dofinansowaniu wkładu własnego na zakup mieszkania. Dodatkowo rodziny, w których pojawi się trzecie lub kolejne dziecko będą mogły otrzymać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Program ma trwać 5 lat - do 2018 r.
 
Projekt ustawy został już przyjęty przez rząd. Obecnie trwają nad nim prace w parlamencie. Planowana data wejścia w życie programu to styczeń 2014 r.
Oceń artykuł  5 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Teige2017.03.19 20:40
Oh god! The &#ew02;sid82alk gum” moment happened to us last month! We caught it before the ship could fully dock in the bay and swiped it out of his hands. Blech! Gross but hilarious!
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?