Dlaczego trzeba się wysypiać?

Tagi: sen ile spać

Sen jest bardzo ważny, nie tylko dla dzieci. Sprawdź, dlaczego warto się wysypiać.

mama, dziecko, łóżko
Każdy przynajmniej raz w życiu zarwał jedną czy dwie noce i wie, jak trudno powrócić organizmowi do normalnego funkcjonowania po takiej wpadce. Wydaje się, że jeśli skrócimy sen o godzinę czy dwie nasz organizm na tym nie ucierpi, a zyskamy brakujący na książkę czy spotkanie ze znajomymi czas. Nic bardziej mylnego - owszem, jedna czy dwie skrócone noce w miesiącu nie zaszkodzą, ale chroniczne wysypianie będzie miało nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia i urody.

Co się dzieje podczas snu?


W nocy uaktywnia się produkcja hormonu wzrostu, dlatego tak ważne jest, żeby dzieci nie zaniedbywały snu. W tym czasie regeneruje się też centralny system nerwowy, obniża temperatura ciała, aktywuje się system immunologiczny. To dlatego osoby, które chronicznie się nie wysypiają, mają gorszą odporność, częściej chorują, szybciej się męczą i mają gorszą wytrzymałość. W nocy mózg przetwarza zebrane informacje, dlatego przed trudnym egzaminem zdecydowanie bardziej warto się wyspać, niż zarwać noc. Po przespanej nocy kondycja psychofizyczna wzrasta nawet o 25%! To oznacza, że dużo łatwiej poradzimy sobie z umysłowymi i fizycznymi wyzwaniami.

Sen dla zdrowia i urody


W czasie snu organizm się regeneruje, jeśli więc zabieramy mu tę możliwość, większe jest prawdopodobieństwo zapadnięcia na różne choroby. Niewyspani łatwiej się denerwują i gorzej znoszą stres, bo podwyższa się poziom kortyzolu. Warto zaplanować godzinę, o której położysz się do łóżka, by uniknąć kolejnej zarwanej nocy nad notatkami czy projektem. Wysypianie się zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, choroba wieńcowa, otyłość, depresja. Skóra wygląda gorzej i szybciej się starzeje.

Jak się wysypiać?


Przede wszystkim nie ma dobrej recepty dla wszystkich - nie wszyscy potrzebują takiej samej ilości snu. Mityczne 8 godzin nie jest idealne dla wszystkich - są osoby, którym wystarczą zaledwie 4 godziny i takie, którym na regenerację potrzeba przynajmniej 10 godzin. Ważne, aby wiedzieć, ile czasu potrzeba nam na regenerację i starać się wygospodarować codziennie tyle czasu. Aby sen był dobry, sypialnia powinna być cicha, ciemna, wywietrzona i chłodna. Unikaj nadmiernego wysiłku i obfitych posiłków przed snem. Zdecydowanie lepiej jest poczytać książkę, która cię wyciszy, niż obejrzeć film, który pobudza mózg do pracy.
Oceń artykuł  3 głosy
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Kayo2016.05.27 10:57
So true. Honesty and everything rezingoced.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?