Po pracy baw się z dzieckiem

Masz wyrzuty sumienia, że po powrocie do pracy nie jesteś ze swoim dzieckiem tak dużo, jak byś chciała? Pamiętaj, że nie tyle ważna jest ilość czasu jaką spędzasz z maluszkiem, ile jego jakość.

dziecko, mama, nauka czytania, czytać, książka

fot. Panthermedia

Jeśli pracujesz na cały etat czasu na spędzenie z dzieckiem nie zostaje wiele. Dlatego tak ważne jest, by spędzić z maluchem czas tak naprawdę. Nie liczy się długość chwil a poświęcenie uwagi maluchowi każdego dnia. Spróbuj wygospodarować czas tylko dla niego, choćby kilka minut dziennie.
Nasze podpowiedzi, jak to zrobić:

Zabawa tylko we dwoje

Malucha interesuje niemal tylko zabawa. Tak będzie aż do momentu, gdy skończy 5–6 lat. To jego sposób poznawania świata. Bądź jego przewodniczką. Możesz poczytać dziecku książeczkę, pokazując w niej obrazki, albo zbudować tor przeszkód z poduszek, kartonowego pudła i koca. Pokonajcie go razem. Nie myśl o niczym innym niż o tym, że jesteście razem.


Wspólna kąpiel

Zamiast zwykłej codziennej 15-minutowej kąpieli idźcie do łazienki pół godziny wcześniej i wykąpcie się razem. Zrób pianę z dziecięcego płynu do kąpieli, polewaj malucha wodą z konewki, a potem sama pozwól, by dziecko zrobiło to samo tobie. Pokaż, jak sprawić, że piana zniknie. Grunt to dobra zabawa.

Relaksujący masaż

To nie tylko pomysł na jeden dzień w tygodniu. Jeśli jednak będziesz masować malucha na przykład tylko w środy, to też będzie dobrze. Gdy chwilę odsapniesz po powrocie z pracy, zamknijcie się w pokoju, wyłącz telefon i poproś, by przez pół godziny nikt wam nie przeszkadzał. Ogrzej pokój, przygotuj ręcznik i oliwkę do masażu. Rozbierz dziecko do pieluszki, ułóż je wygodnie i pomasuj mu plecki, rączki, nóżki, brzuszek (dokładny instruktaż znajdziesz np. na: www.babyonline.pl). Możesz włączyć swoją ulubioną muzykę. Ten czas będzie tylko dla was.

Wieczorny spacer dobry na sen

Gdy pogoda sprzyja, idźcie na spacer. Dotleniony maluch z pewnością lepiej zaśnie. Podczas przechadzki opowiedz, co robiłaś w pracy, możesz też pokazywać mu, jak z każdym tygodniem zmienia się przyroda, która przygotowuje się do nadejścia zimy.

Pobaraszkujcie

Twoje dziecko czekało na ciebie cały dzień. Zmobilizuj siły na te kilkanaście minut i po prostu pobaraszkuj z nim na dywanie lub łóżku. Nie musisz się wysilać, poleżcie razem, poturlajcie się, pośpiewaj dziecku, pozwól mu pobawić się np. swoimi włosami. Po prostu bądźcie razem, blisko siebie. Pozwól maluchowi cieszyć się przez ten czas swoją obecnością.

W weekend wyjdź z domu!

W wolne dni nie siedźcie w domu. Nie skupiaj się jedynie na karmieniu, przewijaniu i sprzątaniu. Całą rodziną wybierzcie się w fajne miejsce – taka odmiana przyda się i tobie, i maluchowi. A przy okazji będziesz mogła zobaczyć, jak twoja pociecha zmienia się i nabiera nowych umiejętności.
- Wybierzcie się na basen.
- Zajrzyjcie do klubu dla dzieci.
- Wyjedźcie za miasto na wycieczkę rowerową.
- Idźcie do teatru.
- Umów się z koleżankami, które też mają dzieci.

Aneta Grinberg
Oceń artykuł  0 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Holland2016.05.27 14:52
Thinking of Lynn and her family today. Wishing all of you here a happy, healthy Th#vnsgining&a8230;akd hoping that all who are missing loved ones (human or animal, long passed or recently lost) will find joy this holiday season in remembering the happy times you shared.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?