Czy to już zaparcia?

Kiedy można mówić o zaparciach u niemowlaka? Jak sobie z nimi radzić?

nocnikowanie

fot. fotolia.com

Gdy moja półroczna córeczka zaczęła pić mleko modyfikowane, pojawiły się też u niej problemy z zaparciami. Rzadziej się wypróżnia – raz na 1–2 dni – a kupki są teraz dużo twardsze. Wypróżnienia raczej nie sprawiają jej kłopotu, ale czy to normalne? Jak mogę uregulować tę sprawę? Czy powinnam jej dawać więcej wody do picia? Patrycja z Gdańska
 
O zaparciach stolca u niemowlęcia świadczy nie tyle częstość wypróżnień (może być różna w zależności od tego, czy dziecko jest karmione naturalnie czy sztucznie), co konsystencja oddawanych stolców oraz występowanie trudności z wypróżnieniami. Zaparte stolce są zazwyczaj zbite, twarde, grudkowate, a wypróżnieniom towarzyszy niepokój, płacz, co świadczy o dolegliwościach bólowych u dziecka. Dłużej utrzymujące się zaparcia mogą powodować utratę apetytu, a nawet brak lub niezadowalające przyrosty masy ciała dziecka. Zmiana karmienia z naturalnego na sztuczne zazwyczaj powoduje zmniejszenie liczby wypróżnień, a także zmianę ich konsystencji na bardziej twardą, co nie musi świadczyć o zaparciu, szczególnie przy braku innych objawów. Z Pani opisu wynika, że u córeczki mamy do czynienia z tego typu sytuacją. Korzystny wpływ na konsystencję wypróżnień może mieć podawanie do picia wody, poszerzenie diety o warzywa i owoce, zastosowanie mleka z pro- czy prebiotykami.

Polecamy: Źródło: magazyn "Twoje Dziecko"
Oceń artykuł  1 głos
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Alicja2020.06.21 10:33
Nina ma rację, u takich maluchów wystarcza probiotyk i wszystko wraca do normy.No chyba, że ktoś przesadza z ilością cukru, czekolady i innych wynalazków dla dzieci. Jeśli dieta jest zdrowa, to probiotyk powinien w zupełności wystrczyć.
Nina 2020.03.29 13:35
Moja mała dzidzia dostawała kropelki acidolac i powiem wam, że po nich praca jelit pięknie się wyregulowała. Dla maluszków takie kropelki są wielkim wsparciem.
Nikolla2020.01.27 15:12
Ja również podpisuję pod słowami dziewczyn. Przyznaję, że wprowadzenie acidolac wpłynęło na jelita i wielkim stopniu poprawiło ich perystaltykę. Brzuszek jest miękki, nie ma zaparć i wzdęć.
Renata 2019.12.20 20:28
To prawda, wsparcie probiotykiem zmieniło częstotliwość wizyt na nocniku. Nasze dziecko brało acidolac i nie trzeba było wprowadzać czopków. Wszystko się pięknie uregulowało.
Aniaa2019.06.09 12:27
Witajcie przed chwilą wróciłam z miasta. Musze się pochwalić, że udało mi się odebrać bon na zakupy do rossmanna. Trzeba było jedynie wpisać e-mail, w zasadzie nic nie miałam do stracenia więc go tam podałam, a po 3 dniach dostałam tam instrukcje jak odebrać bon do rossmanna. Macie tutaj linka mam nadzieje, ze wam też się uda konkurs-rossmann.site
Aniaa2019.06.09 12:27
Ale jaja właśnie wróciłam z zakupów. Darmowy bon na zakupy do rossmana wygrałam tutaj: konkurs-rossmann.site Wystarczyło podac e-mail HAHA ale to łatwe :D
getyaa2019.05.01 18:14
ja tez zmieniałam na Holle przez ten sam problem, tylko ze nam akurat pomogło kozie
Alicja2019.02.26 19:51
Mój młodszy dostaje acidolac w kropelkach, ze względu na kłopoty broszurkowe. Staram się poprawić pracę jego jelit.
jola2018.03.27 22:57
Olu, muszę przyznać ci rację, moje dziecko bardzo dobrze się po nim czuje. Proste rozwiązanie a jednocześnie skuteczne.
Olga2017.10.24 10:41
Owoce naprawdę bardzo pomagają poprawić perystaltykę jelit, dzięki nim i probiotykowi acidolac moje dziecko nie ma już kłopotów z wzdęciami i bólem brzuszka.
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?